Czy najstarszy papież w historii jeszcze chwyci za pióro?

Anna Kłossowska 02-09-2020, 14:20
Artykuł
Benedykt XVI
flickr

Benedykt XVI, papież-emeryt jest najdłużej żyjącym następcą Piotra w historii. Jednak oczywiście nie to jest jego największą zasługą. - Ten człowiek odegrał ogromną rolę podczas Soboru Watykańskiego i można śmiało powiedzieć przez ostatnie pól wieku – powiedział w rozmowie z portalem TV Republika O. Stanisław Tasiemski, OP.

Od dziś Benedykt XVI jest najstarszym papieżem w historii Kościoła. Wcześniej ten rekord należał do Leona XIII, który zmarł w wieku 93 lat, 4 miesięcy i 18 dni (1810-1903).

- Istotna jest dla mnie to świadomość, że papież Benedykt XVI jest papieżem, który zrezygnował z kontynuowania swojej misji. Tym niemniej, jak niekiedy mówi papież Franciszek, jest takim dobrym starszym bratem, który doradza, dzieli się swoim doświadczeniem i ubogaca nas często swoją mądrością – wyjaśnił O. Tasiemski.

I dodał: -  Papież-senior przede wszystkim się modli. Dlatego mieszka w klasztorze, w którym Jan Paweł umieścił wcześniej siostry kontemplacyjne. On zastąpił te siostry. Modli się za kościół, ofiarowuje swoje cierpienia i ciężar wieku, ale jest tym, który cały czas pracuje. Niedawno arcybiskup Georg Gänswein wyraził nadzieję na to, że papież Benedykt jeszcze chwyci za pióro i nas ubogaci swoją mądrością, wielką wiedzą intelektualisty, człowieka, który odegrał ogromną rolę podczas Soboru Watykańskiego i, można śmiało powiedzieć, przez ostatnie pół wieku – podkreślił dominikanin.

Papież-emeryt intensywnie pracuje w zaciszu klasztornym, czego dowodem jest chociażby jego sążnista biografia, zatytułowana "Życie", napisana przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda. Ukazała się w dniu 93 urodzin Benedykta XVI i zawiera mnóstwo jego wypowiedzi. Również o bardzo mocnym wydźwięku, ja ta: "Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta".

Źródło: TVRepublika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy