Czy Biden zmniejszy obecność wojsk USA w Polsce? Soloch: Nic na to nie wskazuje

Artykuł
Według ubiegłorocznych deklaracji prezydentów Polski i USA liczba żołnierzy stacjonujących w Polsce ma wzrosnąć o co najmniej tysiąc
PAP

Zdaniem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawła Solocha nic nie wskazuje na zmniejszenie obecności wojsk USA na terenie Polski po przejęciu obowiązków przez nową amerykańską administrację.

Jak wskazał Soloch, Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy nawiązała już nieformalne kontakty z otoczeniem Joe Bidena. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie kandydat Demokratów wygrał wybory prezydenckie i wkrótce zasiądzie w Białym Domu.

Szef BBN Paweł Soloch odniósł się do perspektyw zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, co zapowiadano wcześniej w deklaracjach prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy.

– Nic nie wskazuje na to, że będzie pomniejszona, a wiele wskazuje na to, że – jeżeli będzie realizowana w dalszym ciągu umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi – ulegnie ona nie tylko ilościowemu, ale i – z wojskowego punktu widzenia – jakościowemu zwiększeniu – ocenił.

Przypomnijmy, że według ubiegłorocznych deklaracji prezydentów Polski i USA liczba żołnierzy stacjonujących w Polsce (w tej chwili jest to ok. 4,5 tys. wojskowych) ma wzrosnąć o co najmniej tysiąc. Przywódcy uzgodnili wówczas także ulokowanie w Polsce kolejnych amerykańskich jednostek i wspólne wykorzystanie obiektów szkoleniowych.

 

Źródło: nasz dziennik

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy