Przejdź do treści
08:00 Śląskie: Służby rozbiły gang wystawiający puste faktury, zatrzymały siedem osób
07:22 Świat: Ministerstwo obrony Kambodży oskarżyło w czwartek siły zbrojne Tajlandii o zbombardowanie przygranicznego miasta Paoypet
06:25 USA: Departament Stanu zatwierdził sprzedaż rekordowej transzy broni dla Tajwanu o wartości 10 mld dol.
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Wydarzenia Zapraszamy na spotkanie z ks. dr Jarosławem Wąsowiczem. 18 grudnia, godz. 16:30-18:00, Miejsce: Al. Solidarności 129/131, Warszawa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Częste mycie… Pandemia przyczyniła się do wzrostu chorób dermatologicznych

Źródło: Pixabay/renateko

Ponad dwie trzecie społeczeństwa może obecnie cierpieć na zapalenie skóry rąk z powodu rygorystycznego mycia rąk i używania preparatów na bazie alkoholu podczas pandemii Covid-19 - ogłoszono podczas sympozjum European Academy of Dermatology and Venerology (EADV) 2021.

Naukowcy z Father Muller Medical College w Mangalore (Indie) przeanalizowali przeznaskórkową utratę wody (TEWL — istotny parametr pomiaru funkcji bariery skórnej) u 582 osób (291 pracowników służby zdrowia (HCP) i 291 zdrowych osób z ogólnej populacji).

TEWL (z ang. Trans Epidermal Water Loss) jest zwyczajowo wyrażany w g/m2h. Typowo dla zdrowej skóry wartość TEWL mieści się w granicach od 5 do 25 g/m2h. Im wyższa wartość TEWL, tym bardziej bariera naskórkowa jest osłabiona, co ma miejsce w wielu stanach zapalnych skóry.

Badania wykazały wzrost problemów skórnych

Zdaniem zarówno personelu medycznego, jak i pozostałych uczestników badania podrażnienie i suchość skóry były główną przeszkodą w konsekwentnym stosowaniu higieny rąk (takie problemy zgłaszało 72,1 proc. pracowników ochrony zdrowia oraz 50,8 proc. zdrowych ochotników).

Jak wykazało badanie, zapalenie skóry rąk występowało u 92,6 proc. lekarzy i 68,7 proc. populacji ogólnej, mimo że tylko około 3 proc. lekarzy i 2,4 proc. reprezentantów ogólnej populacji w badaniu zgłosiło wcześniejszą historię zapalenia skóry dłoni (zdiagnozowaną medycznie lub zgłaszaną przez samego pacjenta). Wyższą średnią wartość TEWL (co świadczy o suchej skórze) odnotowano również u kobiet (65,4 g/m2h) i osób pracujących na oddziale intensywnej terapii (58,2 g/m2h), co wiązało się z dużą częstotliwością mycia rąk i stosowania preparatów na bazie alkoholu.

Po wirusologach czas na dermatologów

- Te badania pokazują rzeczywisty wpływ zwiększonego mycia rąk i wchłaniania preparatów na bazie alkoholu na zdrowie skóry dłoni pracowników służby zdrowia i ogółu społeczeństwa — zaznaczyła dr Monisha Madhumita z Father Muller Medical College w Indiach.

- Co więcej, teraz wiemy, że stosowanie TEWL do mierzenia funkcji bariery skórnej może pomóc nam porównać skuteczność różnych barierowych środków ochronnych i znaleźć odpowiednie modyfikacje praktyk higieny rąk i produktów zapobiegające zmianom dotyczącym dłoni — wskazała.

- W ramach pandemii Covid-19 istnieje obecnie epidemia chorób skóry i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak społeczność dermatologów szuka potencjalnych rozwiązań tego problemu — dodała Marie-Aleth Richard, członek zarządu EADV i profesor w Szpitalu Uniwersyteckim La Timone w Marsylii.

rmf24.pl

Polecamy Sejm

Wiadomości

Suarez zostaje w MLS. Inter Miami przedłużył kontrakt z Urugwajczykiem

Syria bez chrześcijan? Dramatyczne dane i alarm Kościoła

Małpka aresztowana za kradzieże i rozróby

Balcerowski błyszczy w LM. Malaga z kompletem zwycięstw

Ultimatum: przekaż 2,5 mld funtów na pomoc Ukrainie lub sąd

Tusk skazał go na izolację. Możesz się za niego pomodlić? Czy nie możesz...

Masowe okaleczenia w rosyjskiej armii. Prosty powód

„Adwentowe Minutki” czyli przedświąteczna inicjatywa Sióstr Nazaretanek

Ludobójstwo chrześcijan - Nigeria: porwali wiernych z kościoła

Jeleń wtargnął do sklepu świątecznego i utknął w krześle

Interpol wydał czerwone noty za podejrzanymi o sabotaż w Polsce

Ruszyła budowa 600 obiektów na granicy z Rosją

Amerykańska dziennikarka i mąż znalezieni martwi. Syn ocalał

Galeria w Białym Domu. Śpiący Joe Biden oceniony

PSG zdobywa Puchar Interkontynentalny. To szóste trofeum paryżan

Najnowsze

Suarez zostaje w MLS. Inter Miami przedłużył kontrakt z Urugwajczykiem

Keir Starmer i Roman Abramowicz

Ultimatum: przekaż 2,5 mld funtów na pomoc Ukrainie lub sąd

ksiądz Michał Olszewski

Tusk skazał go na izolację. Możesz się za niego pomodlić? Czy nie możesz...

ranni żołnierze frontowi

Masowe okaleczenia w rosyjskiej armii. Prosty powód

„Adwentowe Minutki” czyli przedświąteczna inicjatywa Sióstr Nazaretanek

Syria bez chrześcijan? Dramatyczne dane i alarm Kościoła

Syria bez chrześcijan? Dramatyczne dane i alarm Kościoła

małpka kapucynka poza prawem

Małpka aresztowana za kradzieże i rozróby

Balcerowski błyszczy w LM. Malaga z kompletem zwycięstw