Czaputowicz: w Polsce są procedury zwrotu mienia, ale nie powinny wyróżniać żadnej grupy narodowościowej

Artykuł
gov.pl

W Polsce funkcjonują procedury umożliwiające osobom uprawnionym ubieganie się o zwrot mienia i rekompensatę, ale w ramach tych procedur nie powinno się wyróżniać żadnej grupy narodowościowej - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

"Nie chciałbym komentować medialnych spekulacji na ten temat, które są niepotwierdzone" - powiedział Czaputowicz. "W Polsce, jak wszyscy wiemy, funkcjonują procedury umożliwiające ubieganie się przez osoby uprawnione o zwrot mienia i rekompensatę. Nie możemy w ramach tych procedur wyróżniać jakiejkolwiek grupy narodowościowej, gdyż wówczas miałaby miejsce, w pewnym sensie, dyskryminacja pozostałych grup" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że upamiętnianie ofiar II wojny światowej jest ważnym zadaniem rządu. "Dotyczy to wszystkich Polaków, także tych narodowości żydowskiej" - zaznaczył.

 

"Myślę, że nie ma tu związku z wizytą (prezydenta Dudy), czy z dyskusjami na temat wzmocnienia (obecności wojska) amerykańskiego (w Polsce). Stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi rozwijają się bardzo dobrze" - ocenił szef MSZ.

Podkreślił, że planowana wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA odbędzie się w terminie. Podczas tej wizyty - jak mówił - "liczymy na potwierdzenie zaangażowania militarnego Stanów Zjednoczonych na terytorium naszego kraju", a także rozwój współpracy np. w dziedzinie energetyki.

Czaputowicz powiedział też, że o wizycie prezydenta Dudy rozmawiał w czwartek z ambasador USA Georgettą Mosbacher. "Zostałem zapewniony, że wszystko przebiega zgodnie z planem, możemy oczekiwać konkretnych i pozytywnych rezultatów tej wizyty" - zapewnił.

 

Źródło: Media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy