Cofnij się do PRL-u. Jelczem, Ikarusem, zabytkowym tramwajem, bądź promem po Warszawie

Artykuł
Zwiedzaj Warszawę zabytkowymi pojazdami!
Aleksandra Robaczewska

Od 1 maja kursuje Warszawska Linia Turystyczna. Z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego można przejechać się zabytkowymi tramwajami, dawno niewidzianymi jelczami i ikarusami. A przez Wisłę będzie można przeprawić się jednym z trzech promów.

Tramwaje linii 36 będą kursować na trasie: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – pl. Zbawiciela – Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – pl. Wilsona – Słowackiego – METRO MARYMONT.

Od 1 maja do 1 czerwca linia 36 będzie kursować w weekendy i w święta, co pół godziny. Po 1 czerwca będzie jeździć przez cały tydzień. Na trasę wyjadą wagony dwa zabytkowe warszawskie wagony 13N.

Oprócz tego będzie można przejechać się podobnym wagonem, tylko przegubowym pochodzącym z Poznania. Wsparciem będą też nieco nowsze, klasyczne youngtimery pochodzące i wyglądające jak z początku lat 70.

Linia autobusowa 100

Stare jelcze oraz ikarusy będą kursowały po prawo- i lewobrzeżnej Warszawie. Autobusy linii 100 pojadą na trasie: CENTRUM – Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – Karmelicka – Stawki – Konwiktorska – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. "Solidarności" – Targowa – al. Zieleniecka – al. Poniatowskiego – Nowy Świat – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – CENTRUM.

Wycieczkę autobusem linii 100 można połączyć ze spacerem po atrakcyjnych zakątkach Warszawy. Będzie nim można dojechać m.in.: na Stare Miasto, do Parku Praskiego i zoo, na ulicę Ząbkowską z Centrum Praskim Koneser i do Łazienek Królewskich.

Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych "setka" będzie kursowała w soboty, niedziele i święta od 12.00 do 18.00. W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety Zarządu Transportu Miejskiego.

182495118_823846251554727_1464778420635713012_n_670

Fot. Aleksandra Robaczewska

Linia tramwajowa T

W sobotę 26 czerwca rozpoczną kursowanie tramwaje linii turystycznej linii T na trasie: PL. NARUTOWICZA - Grójecka - Al. Jerozolimskie - most Poniatowskiego - rondo Waszyngtona - al. Zieleniecka - Targowa - most Śląsko-Dąbrowski - al. "Solidarności" - Towarowa - Grójecka - PL. NARUTOWICZA. "Tetką" dojedziemy m.in. na Saską Kępę, do Parku Skaryszewskiego oraz na zabytkową Pragę i Staro Miasto.

Z przejazdów składami oznaczonymi literą T będzie można korzystać w soboty i niedziele od 12.00 do 18.00 do końca sierpnia. Obowiązują bilety ZTM.

Promy na początek weekendowo

Na Wisłę wróciły także promy. Bezpłatnie będzie można korzystać z przepraw na trzech trasach:

Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża) - Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża) - Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – Zoo (plaża)

W okresie od 1 maja do 30 czerwca promy będą kursowały w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 1 i 4 czerwca. W tym czasie Pliszka, Wilga i Słonka wykonają po 30 kursów dziennie.

Natomiast od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. We wrześniu wrócą do trybu weekendowego. Promami można przewozić rowery.

 

Źródło: wtp

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy