Co zrobić, by epidemia nie zabrała nam Triduum Paschalnego? Odpowiada rzecznik KEP

Artykuł
Telewizja Republika

Jak będą wyglądać w tym roku Święta Wielkanocne oraz poprzedzające je Triduum Paschalne, rozpoczynające się w Wielki Czwartek, czyli już dziś? Głos w tej sprawie zabrał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej.

Głos w tej sprawie zabrał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej. 

W specjalnym komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe KEP czytamy, że biskupi zwracają uwagę na konieczność przestrzegania pewnych związanych z pandemią rygorów i ograniczeń dla dobra wspólnego.

– Kościół katolicki od początku epidemii stosuje się do wszystkich ograniczeń sanitarnych, wprowadzanych przez władze państwowe. Biskupi zwracają uwagę na konieczność przestrzegania tych rygorów dla dobra wspólnego, także w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Zaznaczył, że od dnia ogłoszenia państwowych ograniczeń sanitarnych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zalecił, aby w mszach św., liturgiach i nabożeństwach uczestniczyło do pięciu osób, nie wliczając w to w celebransów. Dodał, że dekrety w tej sprawie wydali biskupi diecezjalni. Przypomniał też, że udzielone zostały dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych.

– Pomimo obowiązujących rygorów księża biskupi proszą, by epidemia nie zabrała nam Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Zachęcają do łączenia się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. i nabożeństw w środkach społecznego przekazu. To czas, w którym szczególnie modlimy się w naszych domach, jeszcze bardziej odkrywając znaczenie liturgii domowej w naszych rodzinach. W internecie możemy znaleźć wiele propozycji na duchowe przeżycie tych dni– powiedział rzecznik episkopatu.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy