Co przyniesie Polsce spotkanie Duda-Trump? Odpowiada wiceszef MON, Marcin Ociepa

TV Republika

Gościem redaktora Marcina Bąka w programie „Republika po południu” był dziś wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Rozmowa dotyczyła wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Prowadzący zapytał swojego gościa o to, jakie korzyści mogą przynieść Polsce ustalenia, które zapadną na spotkaniu Duda-Trump.

– Nie mogę wychodzić przed szereg i uprzedzać ustaleń prezydentów Dudy i Trumpa nie tylko ze względu na pewną hierarchię, bo to prezydent będzie ogłaszał wszelkie decyzje, ale również dlatego, że decyzje będą zapadać także podczas spotkania- wskazał wiceminister Ociepa.

– Mówimy o kwestiach fundamentalnych, kwestiach współpracy strategicznej między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Również sam fakt, że Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą, który składa wizytę w Białym Domu po zakończeniu pierwszej fazy pandemii. Jest to bardzo symboliczne i stanowi znaczącą „klamrę” tej pierwszej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy- podkreślił.

Zwracając uwagę na przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę na briefingu prasowym w Waszyngtonie tematy rozmowy z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem, redaktor Bąk zapytał, czy „w tym naszym marszu do dobrobytu, siły ekonomicznej” możemy liczyć także na wsparcie amerykańskich firm.

– W jakimś sensie ten dylemat jest fałszywy, ponieważ od pięciu lat nie musimy wybierać spośród tych trzech priorytetów (obronność, gospodarka, bezpieczeństwo energetyczne – jj) Odkąd w Polsce rządzi Zjednoczona Prawica, Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że dla nas kwestia bezpieczeństwa militarnego czy energetycznego, ale również kwestie gospodarcze, są jednością, składają się na polską suwerenność, na siłę i witalność państwa polskiego, której będziemy bronić, tak w wymiarze gospodarczym, jak i militarnym- odpowiedział sekretarz stanu w MON.

– Przede wszystkim w ostatnich tygodniach przyjęta została nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego. Nie tylko o tym mówimy, ale też realizujemy tę strategię, która opiera się na bardzo konkretnych filarach.- wskazał

– Po pierwsze: zwiększenie liczebności polskiej armii i to właśnie się dzieje, zwłaszcza, że również nowa formacja, Wojska Obrony Terytorialnej, która także stanowi istotny wkład w bezpieczeństwo Polek i Polaków. Kolejnym filarem jest bezpieczeństwo polskiej armii. To nasz rząd dostarcza wojsku te wszystkie zakupy, na które czekało od lat. Gdybyście prześledzili państwo zakupy z czasów naszych poprzedników, nie znaleźliby państwo niczego poważnego- ocenił Marcin Ociepa.

– Po trzecie: nasze członkostwo nie tylko w UE, ale i w NATO, ale w wymiarze praktycznym. To prezydent Andrzej Duda mówił, że jesteśmy w NATO, lecz NATO wciąż nie ma u nas. I te słowa są już dziś na tyle nieaktualne, że wojska NATO są obecne całkiem licznie zarówno w Polsce, jak i w krajach bałtyckich- dodał.

– Ta obecność jest istotna dla naszego bezpieczeństwa, dla potencjału odstraszania. Proszę zwrócić uwagę, że nie mówię o tym, czego chcemy, ale o tym, co już realizujemy konsekwentnie- podkreślił polityk.

 

 

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy