Cicha Noc jest śpiewana od ponad 200 lat. Gdzie powstała słynna kolęda?

Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne.
pixabay.com/delphinmedia

Kolęda powstała w małej austriackiej wiosce Oberndorf koło Salzburga. Właśnie w tej miejscowości podczas pasterki po raz pierwszy wykonano pieśń bożonarodzeniową pt. "Cicha noc", która jest śpiewana do dziś.

Każdego roku, 24 grudnia "Cicha noc" rozbrzmiewa w setkach tysięcy kościołów na całym świecie. Kolęda cieszyła się tak wielką popularnością, że została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów. 

Autorzy "Cichej nocy" przez wiele lat byli nieznani. Jednak wiadomo, że znana kolęda narodziła się w Austrii, a potem została najsłynniejszą bożonarodzeniową melodią na całym świecie. Jedni przypisywali ją Mozartowi, inni Haydnowi. Jednak autorem słów popularnej pieśni był wikary nowo powstałej parafii św. Mikołaja w Oberndorf koło Salzburga, ks. Joseph Mohr. Słowa napisanego przez siebie wiersza pokazał organiście Franzowi Gruberowi i zaproponował mu skomponowanie do nich melodii.

Istnieje nawet austriacka legenda na temat powstania kolędy.

"Po południu, w dzień wigilijny 1818 roku wezwano wikarego do rodziny ubogiego węglarza. Kobieta właśnie porodziła i godziło się, aby maleństwo po chrześcijańsku powitało betlejemskie święto. Wikary, chrztu udzieliwszy, wracał teraz do wsi, a w oczach miał nędzną chatę i kobietę, tulącą dziecko do serca. Wiatr zacinał. Ksiądz otulił się wytartym płaszczem, brnąc przez zaspy i rozmyślając nad cudem narodzin człowieka i tajemnicą narodzin Boga. Wróciwszy do swej izby, chwycił wikary za gęsie pióro. Słowa same spływały na papier".

Źródło: polskieradio.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy