Centralny Port Komunikacyjny. Geodeci prowadzą badania terenowe

Artykuł
Właściciel nieruchomości ma obowiązek umożliwić im wykonanie prac
Fot. pixabay/csliaw

Rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk poinformował, że na terenie trzech gmin, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, geodeci zaczęli badania terenowe. Dodał, że odbywają się one zgodnie z prawem kartograficznym i geodezyjnym.

- W gminach Baranów, Teresin i Wiskitki geodeci prowadzą badania terenowe pod inwestycję Centralny Port Komunikacyjny. Badania te przeprowadzane są za pomocą skaningu laserowego, trwają one od kwietnia i składają się z dwóch etapów - powiedział Majszyk.

Podczas pierwszego etapu, po drogach publicznych na obszarze przyszłej inwestycji, jeździł samochód pomiarowy z zestawem Lidar (laserowy czujnik odległości). Specjaliści zeskanowali ponad 2,2 tys. budynków wzdłuż 70 km wyznaczonych tras.

Dugi etap polegał na pomiarze budynków. Zajmowały się tym dwa zespoły terenowe, które były wyposażone w drony i urządzenia pomiarowe umieszczone w plecakach.

- Pierwszy etap dobiegł końca, a drugi jest już w swojej finalnej fazie. Dodatkowo badacze terenowi wykonali już na obszarze 157 km kw. tzw. wizję terenową dla badań hydrogeologicznych. W dalszej kolejności zrealizowane zostaną wiercenia, a także pobrane próbki wody i gruntu. Ten etap będzie miał miejsce po wykonaniu i zatwierdzeniu projektu robót geologicznych - wyjaśnił Majszyk.

Pomiary lotnicze

Konrad Majszyk przyznał, że wykonano również lotnicze pomiary fotogrametryczne, które obejmowały powierzchnię 230 km kw. Pomiarowy lot, na potrzeby badań, trwał ponad 3 godziny. Samolot w tym czasie przeleciał w sumie 1350 km.

- Badania terenowe wykonuje dla CPK wybrany w przetargu konsultant ds. badań terenu. To kolejny etap działań w regionie lotniskowym. W zakres działań wchodzą analizy przestrzenne terenu i podłoża gruntowego, które posłużą do stworzenia master planu i dokumentacji przedprojektowej dla CPK - wyjaśnił Majszyk.

Rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk zapewnił, że badania terenowe w formie skaningu laserowego odbywają się zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym (ustawa z 17 maja 1989 r.).

- Jeśli gospodarz nie wpuści na swój teren geodety prowadzącego badania, postępuje niezgodnie z prawem - zaznaczył.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy