Cameron realizuje obietnice wyborcze. Referendum ws. wyjścia z Unii w połowie przyszłego roku?

Artykuł
FLICKR/FLICKR/ Elliott Brown/CC BY-SA 3.0/CC BY-SA 2.0

Referendum, w którym Brytyjczycy wypowiedzą się w sprawie ewentualnego wyjścia z Unii Europejskiej odbędzie się w czerwcu 2016 roku – podaje gazeta "The Independent". Przeprowadzenie referendum było jedną z obietnic przedwyborczych premiera Wielkiej Brytanii.

Dokładny termin przeprowadzenia referendum zostanie podany w październiku, podczas zjazdu Partii Konserwatywnej. Do tej pory Cameron zapowiadał, że głosowanie odbędzie się do końca 2017 roku.

Jak podaje gazeta "The Independent on Sunday" dziennikarzom udało się na razie ustalić, że premier Cameron datę referendum planuje na połowę przyszłego roku.

Wpływ na przyspieszenie daty referendum miał mieć obecny kryzys w strefie euro, związany z kryzysem w Grecji, oraz międzynarodowym konsultacją ws. programu pomocowego. Jak podaje gazeta, przy okazji walki o utrzymanie Grecji w eurostrefie, Bruksela pokazała też swoją niechęć "do zezwolenia jednemu z członków Wspólnoty na opuszczenie projektu".

Ponadto jak podają źródła gazety, według ostatnich sondaży poparcie do pozostania w Unii Europejskiej jest najwyższe od lat.

W kampanii wyborczej David Cameron obiecał, że jeśli pozostanie na stanowisku premiera, zorganizuje referendum w sprawie ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.


 Czytaj więcej:

Cameron wyprowadzi Wielką Brytanię z Unii? 

Źródło: independent.co.uk, dw.com, TOK FM

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy