Cameron: Nie rekomendowałem wyjścia z Unii, ale uważam, że Wielka Brytania poradzi sobie poza UE

Artykuł
FLICKR/DEPARTMENT FOR BUSINESS, INNOVATION AND SKILLS/CC BY-ND 2.0

– Ludzie na całym świecie patrzą na decyzję, którą podjęliśmy (...) Teraz musimy przygotować się do negocjacji z Unią Europejską – komentował wynik referendum premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

– Ludzie na całym świecie patrzą na decyzję, którą podjęliśmy (...) Teraz musimy przygotować się do negocjacji z Unią Europejską – mówił premier Cameron, komentując wyniki referendum.

–  Jesteśmy dumni, że na naszych wyspach to społeczeństwu zostawiamy najważniejsze decyzje. Tak właśnie było tym razem. Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej i to musi zostać wcielone w życie (...) Trzeba stworzyć jak najlepszy proces wyjścia z Unii Europejskiej – tłumaczył dalej polityk.

Nowy silny przywódca 

Jak podkreślał polityk, przez ostatnie miesiące skupił się na prowadzeniu kampanii zachęcającej Brytyjczyków do pozostania we Wspólnocie. W obliczu decyzji podjętej przez głosujących, zgodnie z zapowiedziami, zdecydował on jednak zrezygnować ze stanowiska i oddać przywództwo kolejnemu liderowi. – Niczego nie kryłem, otwarcie mówiłem, że Wielka Brytania byłaby silniejsza i bezpieczniejsza, jeśli zostałaby w UE. Brytyjczycy wyraźnie opowiedzieli się na inną drogą, dlatego uważam, że nasz kraj potrzebuje silnego przywódcy (...) Nie jest to łatwa decyzja, bo uważam, że w interesie kraju jest najpierw przywrócić stabilność, a potem zmienić przywództwo. Do października, czyli do zjazdu Partii Konserwatywnej, powinien być nowy lider – dodał Cameron. 

Jak podkreślał premier Wielkiej Brytanii, jest on wdzięczny za ostatnie sześć lat urzędowania i decyzje jakie podjął zgodnie z wolą Brytyjczyków. –  Dziękuje też tym wszystkim, którzy głosowali za zachowanie silniejsze, bezpieczniejszej i pewniejszej Wielkiej Brytanii w UE – dodał.

Dzisiaj rano brytyjskie władze podały już oficjalne wyniki wczorajszego referendum. Za opuszczeniem UE opowiedziało się 51,9 proc. głosujących (17 410 742 osób), za pozostaniem było 48,1 proc. głosujących (16 141 241 osób). W związku z tym wynikiem premier David Cameron, poinformował, że chce w ciągu kilku miesięcy przekazać władzę nowemu rządowi. CZYTAJ WIĘCEJ


CZYTAJ WIĘCEJ:

Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Cameron rezygnuje ze stanowiska

Agencja obniżyła perspektywę ratingu Wielkiej Brytanii

Źródło: Telewizja Republika, Twitter, BBC News

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy