Brilliant Jump 2016. Szpica NATO rozpoczyna ćwiczenia w Polsce

Artykuł
FLICKR/U.S. ARMY EUROPE IMAGES/CC BY 2.0

Ćwiczenia mają pokazać, że NATO zdolne jest do przerzucenia różnymi drogami żołnierzy w rejon kryzysu. Z zadaniami dowódców NATO zmierzy się ponad 1500 żołnierzy.

Ćwiczenia odbędą się na lubuskim poligonie. Celem manewrów Brilliant Jump 2016 (Doskonały Skok - red.) jest przerzut do Polski żołnierzy i sprzętu komponentu lądowego Sił Natychmiastowego Reagowania NATO. W ćwiczeniach będą uczestniczyć żołnierze z Hiszpanii, wsparci przez brytyjski batalion i kompanię z Albanii. Żołnierze ćwiczyć będą przerzuty w odległy rejon Europy z użyciem dróg morskich, powietrznych i lądowych. Oprócz sprzętu i żołnierzy do Polski przybył także Korpus Dowodzenia NATO z hiszpańskiej Walencji. Jego rolą w przypadku rzeczywistego użycia sił NATO byłoby dowodzenie i koordynacja ich rozmieszczenia.

Ćwiczenia przed szczytem NATO

Brilliant Jump 2016 jest trzecim z serii czterech ćwiczeń organizowanych w tym roku w Polsce przez Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w Brunssum w Holandii. W planach przed szczytem NATO, który odbędzie się w lipcu w Warszawie, są też m.in. manewry Anakonda-16, które będą największymi w Polsce po 1989 roku. Według założeń ma w nich wziąć udział weźmie ponad 30 tysięcy żołnierzy.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Nowelizacja specustawy o szczycie NATO. Rząd przyjął projekt

Wojna informacyjna z Polską. Rosja mobilizuje służby przed szczytem NATO

 

Źródło: dgrsz.mon.gov.pl, twitter.com/mon_pl, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy