Brexit stał się faktem. Polskie MSZ uspokaja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Artykuł
FLICKR/ FERNANDO BUTCHER/ CC BY 2.0

"Rozczarowanie integracją europejską i spadek zaufania do UE są zjawiskiem widocznym w niektórych Państwach Członkowskich, któremu musimy przeciwdziałać, przybliżając Unię do obywateli" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W związku z Brexitem resort dyplomacji opublikował oświadczenie, w którym podkreśla, że "przyjmuje do wiadomości i szanuje decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, wyrażoną w referendum". MSZ zaznacza, że "Wielka Brytania jest suwerennym krajem i miała prawo do zdecydowania o swojej przyszłości w UE. Głos narodu brytyjskiego nie powinien być powodem do krytyki tylko służyć jako sygnał ostrzegawczy i mobilizujący nas do dalszego działania".

Przyszłe stosunki

Jak przypomniano w komunikacie, możliwość opuszczenia Wspólnoty została przewidziana w traktatach. "Czeka nas teraz proces negocjacji dotyczących kształtu nowych stosunków. Unia jest do tego procesu przygotowana. Polska jest gotowa, aby poszukiwać najlepszych rozwiązań dotyczących przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa i UE. Pozostajemy otwarci w kwestii zakresu i charakteru porozumienia regulującego przyszłe stosunki między Wielką Brytanią a UE, podkreślając że powinno być pragmatyczne i korzystne dla wszystkich stron" – oświadcza MSZ.

Resort zapewnia obywateli UE, w tym Polaków pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii, że w trakcie rozmów z partnerami brytyjskimi dotyczących przyszłego porozumienia z UE, Polska będzie dążyć do wypracowania rozwiązania, które zagwarantuje nabyte przez nich prawa. W ocenie MSZ, negatywny wynik referendum w Zjednoczonym Królestwie nie oznacza zakwestionowania projektu europejskiego. "Konieczne jest podjęcie reform UE, mających na celu jej odbiurokratyzowanie, nadanie jej decyzjom większej demokratycznej legitymacji, a także lepszą adaptację do nowych wyzwań. Polska jest i będzie aktywnym członkiem tego procesu. Powinniśmy teraz działać, razem aby nie dopuścić do dalszych podziałów w UE" – brzmi fragment komunikatu.

Co po Brexicie?

Resort dyplomacji podkreśla, że Wielka Brytania nadal pozostaje ważnym partnerem Polski i liczy na dobrą współpracę na forum europejskim. "Łączy nas wspólne spojrzenie na najważniejsze kwestie agendy europejskiej i międzynarodowej, w tym bezpieczeństwo, co nabiera szczególnego znaczenia w przededniu szczytu NATO w Warszawie. Ważną rolę w rozwoju relacji dwustronnych odgrywa obecność na terenie Zjednoczonego Królestwa licznej grupy Polaków, którzy wnoszą istotny wkład w życie gospodarcze, społeczne i kulturalne UK" – czytamy w komunikacie biura prasowego MSZ.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ruch Narodowy o decyzji Brytyjczyków: Powraca Europa Narodów. Czas na ‪#‎Polexit‬!

Tusk o Brexicie: Co nas nie zabije, to nas wzmocni

Wielka Brytania wyjdzie z UE. Wicekanclerz Niemiec: Cholera, to zły dzień dla Europy

Źródło: MSZ

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy