Przejdź do treści
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Brazylia dalej będzie walczyć z deforestacją Amazonii

Źródło: pixabay.com

Wiceprezydent Brazylii Antonio Hamilton Mourao postanowił odblokować fundusze rządowe na zapobieganie deforestacji Amazonii w wyniku pożarów. Nie dojdzie więc do zapowiedzianego pod koniec sierpnia przez rząd brazylijski zaniechania walki z niszczeniem lasów deszczowych "z braku środków".

Mourao postanowił odblokować fundusze na ten cel, sięgając po środki finansowe z kilku innych resortów wbrew stanowisku federalnego Ministerstwa Budżetu.

Mourao, który stoi na czele brazylijskiej Rady ds. Amazonii, nie zaakceptował decyzji o wycofaniu z tych terenów wojska i innych służb powołanych do ochrony lasów amazońskich przed nielegalnym wypalaniem. Według komentarzy miejscowych mediów i wypowiedzi gubernatorów dziewięciu stanów brazylijskiej Amazonii za tym procederem stoją wielcy plantatorzy oraz hodowcy bydła i poszukiwacze cennych minerałów, m.in. złota.

Wiceprezydent Mourao przyznał, iż brazylijski rząd zbyt późno i zbyt skromnymi środkami podjął walkę w obronie „płuc świata”, a „głównym błędem” było wycofanie po pierwszym półroczu tego roku sił zbrojnych z udziału w operacjach przeciwko tym nielegalnym działaniom.

„Zrobiliśmy to, niestety, gdy Brazylia przeżywała już szczytowy atak pandemii Covid-19” – dodał Mourao, przyznając, że zmiany klimatyczne spowodowane pożarami lasów amazońskich mogły sprzyjać nasileniu pandemii w jego kraju, trzecim na świecie po USA oraz Indiach najdotkliwiej odczuwającym jej skutki.

Zaprzeczył jednak, jakoby wypalanie puszczy amazońskiej zdążyło – mimo krytyki ze strony zagranicy - zaszkodzić handlowi Brazylii z krajami Unii Europejskiej.

Wpływ pożarów w Amazonii na pogodę jest widoczny na co dzień w wielu regionach tego kraju, m.in. w stolicy, Brasilii, i w całym dystrykcie federalnym. Jak pisze w wydaniu elektronicznym stołeczny dziennik „Correio Braziliense”, panuje tam największa od 1966 roku klęska suszy. Ostatni deszcz spadł tu 17 maja, a meteorolodzy spodziewają się opadów dopiero w końcu pory suchej, to jest na przełomie października i listopada.

Wiceprezydent Mourao, wypowiadając się w piątek dla agencji prasowej Brasil, powiedział o zanieczyszczeniu powietrza w kraju wskutek pożarów lasów amazońskich. Stwierdził, że pogarsza ono często stan chorych, „powodując zaostrzenie problemów z oddychaniem u osób zainfekowanych koronawirusem nie tylko w samej Amazonii”.

„Znaczna część tych pożarów to skutek zbrodniczych podpaleń” – dodał wiceprezydent.

Według Zintegrowanego Ośrodka Monitoringu Środowiska (CIGMA) od stycznia do końca sierpnia 2020 roku zanotowano w brazylijskiej części Amazonii 29 307 pożarów lasów; w poprzednim roku było ich o 3 200 więcej.

W granicach Brazylii leży 60 proc. obszaru amazońskiego lasu deszczowego Ameryki Południowej. Jest on równy 13 procentom powierzchni tego ponad 200-milionowego kraju i znajdują się tam osiedla około 400 tys. rdzennych mieszkańców Amazonii.

Prezydent Jair Messias Bolsonaro, który objął władzę w Brazylii na początku 2019 roku, powtarzał podczas swej kampanii, że to „mnóstwo ziemi dla tak małej liczby ludności” i zapowiadał lepsze jej zagospodarowanie.

PAP

Wiadomości

Donald Trump

Trump podpisał. To nowa broń masowego rażenia

Atak na plaży w Sydney napędzany ideologią ISIS

Donald Trump pozywa BBC na nawet 10 miliardów dolarów

Syn Roba Reinera aresztowany w związku ze śmiercią reżysera i jego żony

Masowy ubój bydła we Francji. Rolnicy protestują

Australia: wśród ofiar dwoje Węgrów. Ocalała z Holokaustu

Ponad 80% Węgrów obawia się zagranicznej ingerencji w wybory

Propalestyńska grupa ekstremistyczna: zamachy w Los Angeles

Negocjacje pokojowe. Biały Dom daje Ukrainie "mocne gwarancje"

Kowalski: Tusk i jego ekipa to nowotwór, który rozbija polskie państwo

Szczyt w Berlinie. Europejscy przywódcy przedstawili wspólne oświadczenie w sprawie Ukrainy

Bundestag bez internetu podczas wizyty Zełenskiego

"Nowa rzeczywistość, a metody wciąż te same". Prezydent reaguje na szokujący atak na Cenckiewicza

Goście Danuty Holeckiej w Republice ostro o Czarzastym i atakach na prezydenta

Zapadł wyrok w głośnej sprawie dziennikarzy TVN Turbo. Dziennikarze zabrali głos

Najnowsze

Donald Trump

Trump podpisał. To nowa broń masowego rażenia

protesty rolników we Francji

Masowy ubój bydła we Francji. Rolnicy protestują

Marika Pogany

Australia: wśród ofiar dwoje Węgrów. Ocalała z Holokaustu

Wiktor Orban

Ponad 80% Węgrów obawia się zagranicznej ingerencji w wybory

planowali zamachy w Los Angeles

Propalestyńska grupa ekstremistyczna: zamachy w Los Angeles

Anthony Albanese

Atak na plaży w Sydney napędzany ideologią ISIS

Donald Trump

Donald Trump pozywa BBC na nawet 10 miliardów dolarów

Nick Reiner

Syn Roba Reinera aresztowany w związku ze śmiercią reżysera i jego żony