Bp Libera apeluje, aby w dniu inauguracji meczetu w Hahii Sophii, zabiły dzwony na znak żałoby

Artykuł
Wikimedia Commons

Biskup płocki Piotr Libera zwrócił się do kapłanów, aby w dniu oficjalnej inauguracji meczetu w Hagii Sophii w Stambule (Turcja), czyli w piątek 24 lipca, we wszystkich kościołach diecezji zabiły dzwony na znak żałoby, a kościelne flagi zostały opuszczone do połowy masztów.

Ordynariusz diecezji płockiej podkreślił m.in., że przemianowaniem na meczet historycznej chrześcijańskiej świątyni zasmucony jest papież Franciszek, a biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili 24 lipca "ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagię Sophię", wzywając wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony i do obniżenia flag do połowy masztów.

 

Dlatego też biskup płocki zaapelował do kapłanów tej diecezji. "Proszę Was, Bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15.00 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, zaś kościelne flagi – maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała, tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów".

 

Przesyłając kapłanom diecezji płockiej pozdrowienia i błogosławieństwo, wspomniał, że przebywa ponownie w eremie kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie, gdzie – jak wyjaśnił – spędza "kilka dni na osobistej modlitwie i wyciszeniu". Modląc się m.in. za Kościół, bp Libera przebywał w krakowskim eremie klasztoru kamedułów pół roku, od początku lipca do końca grudnia 2019 r.

 

 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy