Bp Guzdek apeluje, aby pamiętać o żołnierzach, którzy oddali życie za Ojczyznę

Artykuł
wikipedia/domena publiczna

Z apelem o pamięć modlitewną o żołnierzach, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny zwrócił się w piątek – w przeddzień Wszystkich Świętych – biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

– Nasza Ojczyzna usłana jest cmentarzami i kwaterami wojennymi, na których spoczywają obrońcy Ojczyzny. Pragnę zachęcić wiernych Ordynariatu Polowego do nawiedzenia grobów i modlitwy za poległych, których serca wypełnione były miłością do Ojczyzny – głosi apel biskupa polowego, przekazany.

– W ostatnich latach odkryto wiele miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej kontynuowali walkę zbrojną nie godząc się z nową formą zniewolenia narodu polskiego. Niech zapłoną znicze, a w niebo wzniesie się nasza modlitwa o wieczny pokój dla tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie – napisał biskup.

Hierarcha wojskowy zachęca w nim także, aby "okazać chrześcijańską postawę miłosierdzia troszcząc się o cmentarze, na których spoczywają żołnierze wrogich nam armii. Niech z mocą wybrzmi tam modlitwa „Ojcze nasz...”, a szczególnie jej fragment: „i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.

Biskup Guzdek zachęca też, aby do listopadowej modlitwy za zmarłych dołączyć imiona biskupów polowych i księży kapelanów, którzy odeszli już na wieczną wartę, a przez wiele lat pełnili duszpasterską posługę wśród żołnierzy i ich rodzin.

– Modlitwa za poległych i zmarłych żołnierzy niech pomoże nam uświadomić sobie wagę złożonej przysięgi wojskowej, „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. Niech będzie także przynagleniem do podejmowania działań na rzecz pokoju, pojednania i sprawiedliwości społecznej – podkreślił biskup polowy w apelu. 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy