Bondar: Wszystkie obiekty publiczne mogą się spodziewać kontroli

Anna Kłossowska 24-08-2020, 16:35
Artykuł
Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego
pap

- Przeprowadzamy teraz w skali kraju kilka tysięcy kontroli antycovidowych dziennie, a nasze działania wspiera policja – informuje TV Republika Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego

- Zalecenie zwiększenia kontroli w całej Polsce zostało wystosowane przez Rządowy Zespół Przeciwdziałania Covid-19. Rozpoczęły się one w tej skali w chwili, gdy ogłoszono po raz pierwszy nowe zasady bezpieczeństwa dla powiatów ze strefami czerwonymi i żółtymi – wyjaśnia Bondar. – Prowadzimy zatem kontrole wraz z policją. Do naszych zadań bowiem należy sprawdzanie obiektów: zakładów przemysłowych, fryzjerskich, sklepów, teatrów itd., natomiast policja sprawdza pojedyncze osoby, czy noszą maseczki, przestrzegają zasad dystansu – dodaje.

Potwierdzają to komunikaty ze stron KMP w różnych miejscach kraju.

Policjanci wspólnie z Inspektorami z Sanepidu przeprowadzili w miniony weekend kontrole w różnych miejscach użyteczności publicznej, mające na celu sprawdzenie czy przestrzegane są obostrzenia wprowadzone w naszym kraju związane z epidemią Covid -19. Kontrolowane były miejsca, gdzie organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, restauracje, sklepy, stacje czy środki transportu publicznego – czytamy na stronie policji dolnośląskiej. Wspólne działania prowadzone były na terenie Jeleniej Góry, Bolesławca czy Oławy. Najbliższe dni przyniosą kolejne kontrole w innych punktach i też w innych miastach Dolnego Śląska.  – Policja odkąd zaczęła się pandemia prowadzi kontrole nie tylko z Sanepidem, ale też innymi służbami jak Straż Miejska, MOPS -  mówi TV Republika  aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak z KMP we Wrocławiu.

Gdańscy policjanci w ostatni weekend przeprowadzili kolejne kontrole w klubach i lokalach usługowych. To tylko jedno z działań, jakie policjanci podejmują na rzecz walki z covid-19. Podczas kontroli mundurowi sprawdzali, czy właściciele, obsługa lokali oraz goście przestrzegają obowiązujących obostrzeń. Funkcjonariusze pierwsze kontrole przeprowadzili już w piątek w godzinach wieczornych oraz nocnych. Kontroli zostało poddane kilkadziesiąt lokali oraz klubów. Funkcjonariusze zwracali uwagę, czy lokale przestrzegają wymogów sanitarnych, czy udostępniają gościom środki dezynfekujące. Policjanci od początku trwania pandemii koronawirusa prowadzą działania, które mają na celu ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Funkcjonariusze podejmują interwencję wobec osób, które nie stosują się do wprowadzonych obostrzeń – głosi informacja na stronie Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.  Kontrole lokali i klubów odbywają się co weekend.

Od 20 sierpnia br. ruszyły wzmożone kontrole placówek usługowo-handlowych, targowisk, punktów gastronomicznych, a także punktów obsługi komunikacji zbiorowej w Małopolsce.

O wzmożonych kontrolnych działaniach policji mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii poinformowała nas też  KMP w Szczecinie.

Inaczej sytuacja wygląda natomiast w stolicy:

- W Warszawie nie podjęliśmy teraz żadnych wzmożonych działań, natomiast od początku pandemii dokonujemy regularnych kontroli tak w środkach transportu publicznego, jak i placówkach handlowych. Odbywa się to przy wsparciu pracowników Sanepidu albo samodzielnie i muszę powiedzieć że przypadki naruszeń prawa w tym zakresie są sporadyczne – zapewnia aspirant sztabowy Tomasz Oleszczuk z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

- Ponadto, wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii prowadzimy nadzór wielkich zakładów produkujących żywność pochodzenia zwierzęcego i podczas, gdy GIW zajmuje się bezpieczeństwem żywności, my przy okazji sprawdzamy, na ile pracownicy chronieni są przed pandemią. Chcemy bowiem uniknąć sytuacji takich jak w Niemczech, gdzie ogniska Covid-19 pojawiały się właśnie w takich miejscach – mówi Jan Bondar.

 

 

 

Źródło: GIS, KMP Szczecin, KMP Gdańsk, KSP Warszawa, Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy