Bohaterska obrona Westerplatte. Relikty wartowni nr 5 odsłonięte

Artykuł
Wartownia nr 5 na Westerplatte wzniesiona została w 1933-1934 r.
Fot. facebook/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej

Archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformowali o tym, że odkryli pozostałości wartowni numer 5 na Westerplatte. Badaczom udało się ujawnić pozostałości ścian kondygnacji piwnicznej oraz jej posadzki.

Rzeczniczka MIIWŚ Hanna Mik-Samól przyznała, że udało się ujawnić pozostałości ścian kondygnacji piwnicznej oraz jej posadzki. Archeolodzy natrafili również na szereg bezcennych artefaktów związanych ze służbą polskich żołnierzy i ich bohaterską walką we wrześniu 1939 roku.

Hanna Mik-Samól przypomniała, że w marcu rozpoczął się siódmy etap badań archeologicznych na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

W 1945 roku w miejscu zniszczonej wartowni ulokowano mogiłę. Następnie cmentarz mający upamiętniać poległych polskich bohaterów.

- Realizowany przez Muzeum II Wojny Światowej Gdański cmentarz wojskowy Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte będzie miejscem, gdzie faktycznie, a nie tylko symboliczne – jak było to do tej pory, zostaną złożone szczątki poległych obrońców. Będzie to także przestrzeń, gdzie zostaną wyeksponowane relikty historycznych budowli: willi oficerskiej, jak i przede wszystkim wartowni nr 5, niemego świadka najbardziej dramatycznych wydarzeń związanych z obroną polskiej placówki na Westerplatte. Odnajdując szczątki polskich żołnierzy, odsłaniając pozostałości historycznych obiektów czy podnosząc spoczywające w ziemi przez ponad 80 lat przedmioty pamiętające wrzesień 1939 roku, oddajemy należną cześć i przywracamy godność tym, którzy walcząc o wolną Polskę, ponieśli największą ofiarę - przekonywał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki.

- Badania pozwolą na ustalenie dokładnego usytuowania tego budynku oraz stopnia jego zachowania. Bierzemy pod uwagę możliwość natrafienia na szczątki polskich obrońców oraz elementy wyposażenia i umundurowania żołnierskiego - dodał kierownik Działu Archeologicznego MIIWŚ Filip Kuczma.

Najbardziej wartościowe z odnalezionych przedmiotów znajdą swoje miejsce na wystawie powstającego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Wartownia nr 5 na Westerplatte stanowiła element systemu obronnego Składnicy Tranzytowej. Była ona jedną z sześciu wartowni, które powstały w tym czasie na półwyspie, które znacząco wzmocniły możliwości obronne polskiego oddziału.

Źródło: facebook/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy