Błaszczak: Z zaplecza medycznego wojska powinna też korzystać ludność cywilna

Artykuł
Ministerstwo Obrony Narodowej

- Wszyscy wiemy, że Wojskowy Instytut Medyczny to świetny ośrodek, w którym pracują wybitni lekarze i pracownicy medyczni. Wiemy, że niosą pomoc potrzebującym. W związku z tym, żeby wykorzystać ten potencjał dla ludności cywilnej podjąłem decyzję o budowie filii WIM-u w Legionowie - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony podczas spotkania z seniorami w Białobrzegach.

W piątek 7 czerwca br., szef MON uczestniczył w spotkaniu pod hasłem „Dzień troski o serce seniora”, organizowanym przez Wojskowy Instytut Medyczny.

Spotkanie zorganizowano w ramach jubileuszowej V. Interdyscyplinarnej Konferencji Środowisk Medycznych. W ramach konferencji lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz przedstawiciele innych zawodów medycznych omawiali zagadnienia dotyczące profesjonalnego współdziałania w sytuacjach kryzysowych.

- Zależy nam na tym, by mówić o profilaktyce prozdrowotnej i by wykorzystać potencjał Wojska Polskiego, który służy przede wszystkim obronności, ale w czasie pokoju z tego potencjału powinna korzystać także ludność cywilna. Tak jest w przypadku Wojskowego Instytutu Medycznego. Wszyscy wiemy, że to bardzo dobry szpital. To również ośrodek badawczo naukowy. To jest instytut  który ma olbrzymi potencjał - powiedział minister Błaszczak.

W „Dniu troski o serce seniora” zorganizowano konsultacje medyczne prowadzone przez specjalistów WIM  oraz badania krwi, EKG czy spirometrię.

Minister Błaszczak w trakcie spotkania przypomniał o budowanym w Legionowie szpitalu wojskowym, który będzie stanowił zaplecze medyczne, zarówno dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak i dla mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego.

- Wojskowy Instytut Medyczny złożył wniosek do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę szpitala. Szpital powstanie w miejscu, w którym dziś funkcjonuje wojskowa przychodnia specjalistyczna. Zostanie ona zintegrowana ze szpitalem, a więc wzrośnie potencjał medyczny i ochrona zdrowia w powiecie legionowskim. Rozpoczniemy inwestycję już jesienią tego roku. Planujemy, że w ciągu dwóch lat inwestycja będzie zrealizowana - mówił szef MON.

Z inicjatywy Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej  w Legionowie powstanie nowy wojskowy szpital. Zostanie zbudowany na części działki użytkowanej obecnie przez Wojskową Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ. Nowy szpital będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Zgodnie z założeniami, w skład szpitala mają wejść oddziały: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny, ginekologiczno-położniczy.  Świadczenia, które dotychczas są realizowane przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ w Legionowie nadal będą wykonywane.Nowy szpital, z rozszerzoną ofertą opieki medycznej, będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Legionowa i powiatu.

Źródło: mon.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy