Błaszczak: Pamiętamy o ofiarach egzekucji w Palmirach

Artykuł
mon.gov.pl

- To bardzo symboliczne miejsce, gdyż to właśnie tu, w Palmirach została zamordowana elita Polski. Te zbrodnie dokonywane były od wiosny 1940 roku do lata 1941 roku, więc mniej więcej w tym samym czasie, w jakim Rosja sowiecka mordowała polskich oficerów w Katyniu. I jeden i drugi okupant równie brutalnie traktował, szczególnie elity polskie, ale także zwykłych Polaków. Ginęli bo byli Polakami - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości 80. rocznicy egzekucji mieszkańców Warszawy w Palmirach.

W sobotę, 14 września br. szef MON wziął udział uroczystości 80. rocznicy masowych egzekucji mieszkańców Warszawy na cmentarzu - mauzoleum w Palmirach.

- We wrześniu 1939 roku żołnierze Wojska Polskiego walczyli ofiarnie o wolność naszej Ojczyzny. Bardzo charakterystycznym przykładem ofiary jest los dwóch córek wybitnego dowódcy Wojska Polskiego, generała Dowbor-Muśnickiego. Jedna z nich spoczywa na tym cmentarzu. Została zamordowana w Palmirach. - mówił minister Błaszczak.

W miejscu pamięci narodowej, upamiętniającym ofiary masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, odprawiono polową mszę świętą oraz odczytano Apel Poległych. Minister Błaszczak odczytał list od Prezesa Rady Ministrów skierowany do uczestników uroczystości.

- Palmiry, jak Zbrodnia Katyńska były ciosem w serce naszego narodu. Na terenie Puszczy Kampinoskiej i Lasów Chojnowskich straciliśmy najwybitniejszych przedstawicieli przywódczej i intelektualnej elity Warszawy, wśród nich Marszałka Sejmu RP Macieja Rataja i medalistę olimpijskiego Janusza Kusocińskiego. Gromadzimy się na dzisiejszej uroczystości właśnie w ich imię, by nigdy nie stali się anonimowi. Ale pamiętamy dziś także o tych, którzy przyczynili się do powstania tego cmentarza. Wiemy, że dzięki odwadze i determinacji mieszkańców tej ziemi, wśród nich leśników z Puszczy Kampinoskiej, okryte tajemnicą miejsca kaźni zostały oznaczone, a część zbrodni została udokumentowana- napisał w liście szef rządu, Mateusz Morawiecki.

Szef MON złożył również wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów na mogiłach pomordowanych Polaków. 

Źródło: mon.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy