Błaszczak o zarzutach dla byłego senatora, dezubekizacji oraz dostępie do broni

Artykuł
Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak (MSW) komentował na na antenie Telewizji Republika najnowsze sprawy polityczne.

Senator wybrany z list Platformy Obywatelskiej Józef P. oraz jego asystent Jarosław W. wśród zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBA. Podejrzani są o płatną protekcję.

ZARZUTY

– Były senator został wczoraj rano zatrzymany ze względu na zarzuty dot. korupcji i powoływania się na wpływy. Są ataki na obecny rząd ale trzeba przypomnieć, że ta sprawa była prowadzona podczas rządów koalicji PO-PSL. Każdy, kto dopuszcza się nadużyć czy łamania prawa, bez względu na wszystko musi odpowiadać przed wymiarem sprawiedliwości. Nie ma immunitetu dla ludzi z ugrupowań politycznych.

– Chodzi o płatną protekcję, czyli powoływanie się na wpływy i otrzymywanie wynagrodzenia za załatwianie pewnych spraw, czyli typowy przykład korupcji. Wszystko jest teraz w ręku wymiaru sprawiedliwości. To co robił 40 lat temu, nie ma znaczenia w sytuacji, w której dopuszcza się łamania prawa.

DEZUBEKIZACJA

– Taki projekt został przyjęty przez rząd i trafił do sejmu. Chodzi o elementarną sprawiedliwość społeczną. Mimo próby wymierzenia tej sprawiedliwości, wciąż jeszcze emerytury i renty oraz renty rodzinne byłych SB-ów są zbyt wysokie. Ten projekt zakłada, żeby najwyższa emerytura byłego funkcjonariusza SB nie była wyższa, niż przeciętna emerytura z ZUS, czyli większa niż 2 tys zł. Renta nie będzie wyższa niż 1500 zł a renta rodzinna nie wyższa niż 1700 zł.

– To nie przypadek w którym prawa działa wstecz, lecz przypadek, w którym nienależne przywileje tracą swoją moc. To bardzo jasne określenie różnicy między PRL-em (uzależnionym od Moskwy i totalitarnym państwem) a Rzeczpospolitą, czyli suwerennym, niezależnym państwem.

DOSTĘP DO BRONI

Kukiz 15 ustawę przekazał do biura bezpieczeństwa narodowego i spotkała się ona z dobrymi opiniami. Partia powołała się na dane, wg których na 1000 Finów jest 300 pozwoleń na broń, na 1000 Czechów – 30 pozwoleń a na 1000 Polaków – 2,5.

– To musi być dokonane w odpowiedzialny sposób. Nie będzie dobrego efektu i stworzenia możliwości obrony, kiedy rozdamy broń obywatelom. W Finlandii jest bardzo liczna obrona terytorialna, my też ją tworzymy i WOT będzie dysponował bronią. To będzie proces, w którym obywatele muszą być bezpieczni, przeszkoleni, znać zasady itp. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy