Będzie specjalna komisja ds. wyjaśnienia okoliczności śmierci Ołeksandra Muzyczki [relacja]

mg, ap 28-03-2014, 16:35
Artykuł
WORLD ECONOMIC FORUM

Ministerstwo Obrony Ukrainy oświadczyło, że wbrew doniesieniom z Moskwy ukraińskie siły zbrojne wciąż znajdują się na okupowanym przez Rosję Krymie. Resort w Kijowie podkreślił, że rozmowy o wyprowadzeniu wojsk z półwyspu jeszcze się nie zakończyły.

20.14

Rosja odpowiedziała na rozszerzenie sankcji USA i UE

Rosja odpowiedziała na rozszerzenie przez USA i Unię Europejską list rosyjskich osobistości oficjalnych objętych sankcjami wizowymi i finansowymi - poinformował rzecznik MSZ Federacji Rosyjskiej Aleksandr Łukaszewicz.

- Strona rosyjska zastosowała kontrposunięcia, które w dużej mierze są lustrzane - oświadczył Łukaszewicz, nie ujawniając szczegółów. Zauważył jedynie, że działania Stanów Zjednoczonych i UE "nie mogły pozostać bez reakcji".

Cytowane przez agencję RIA-Nowosti "wysokie rangą źródło w Moskwie" przekazało, że Rosja nie poda do wiadomości publicznej nazwisk osób objętych jej odwetem.

- Nie podajemy nazwisk. Osoby figurujące na liście dowiedzą się o tym, gdy będą przekraczać rosyjską granicę - oznajmił rozmówca rosyjskiej agencji.


 

16.25

Ministerstwo obrony: nasze wojska wciąż są na Krymie

Ministerstwo Obrony Ukrainy oświadczyło, że wbrew doniesieniom z Moskwy ukraińskie siły zbrojne wciąż znajdują się na okupowanym przez Rosję Krymie. Resort w Kijowie podkreślił, że rozmowy o wyprowadzeniu wojsk z półwyspu jeszcze się nie zakończyły.

- Negocjacje na temat wyjścia wojskowych, sprzętu i okrętów Sił Zbrojnych Ukrainy wciąż trwają, ostatecznych ustaleń jeszcze nie ma – poinformowało biuro prasowe resortu obrony.


 

14.25

Minister finansów Ukrainy: pierwsza transza od MFW może wynieść 3 mld USD

Ukraiński minister finansów Ołeksandr Szłapak poinformował, że pierwsza transza pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy może wynieść 3 miliardy dolarów.

- Nie mamy na razie ostatecznych uzgodnień z MFW, jednak oni gotowi są rozmawiać o pierwszej transzy w wysokości około 3 mld dolarów, z czego połowa pójdzie do Narodowego Banku Ukrainy, a druga połowa do budżetu państwa – powiedział Szłapak dziennikarzom po posiedzeniu rządu.


14.00

Rosja wypowiada Ukrainie umowy o Flocie Czarnomorskiej

Federacja Rosyjska rozpoczęła procedurę wypowiadania Ukrainie dwustronnych umów o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej FR na Krymie - poinformował sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Pieskow przekazał, że decyzja w tej sprawie zapadła na piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa FR.

Wśród wypowiadanych umów jest też ta z 2010 roku, na mocy której Ukraina otrzymała zniżkę na gaz sprowadzany z Rosji. 


13.55

ITAR-TASS: Rodzina każdej ze 104 ofiar zamieszek na Majdanie otrzyma stukrotność kwoty, jaką wynosi tzw. minimum egzystencji - postanowił dziś ukraiński rząd. Poza tym od 1 kwietnia będzie obowiązywać comiesięczny dodatek w wysokości 5 tysięcy hrywien dla każdego, kto był na utrzymaniu poległego. - Nieważne, po której stronie barykady stała ofiara - podkreślił premier Jaceniuk.


12.45

FSB melduje Putinowi o zagrożeniach ze strony Zachodu

Doszło do gwałtownego wzrostu zagrożenia dla Rosji ze strony USA i ich sojuszników - zameldował rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi wysokiej rangi oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Malewanyj.

- Prawomocne pragnienia narodów Krymu i mieszkańców wschodnich regionów Ukrainy, aby być z Rosją, wywołują histerię u Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników - dodał Malewanyj, cytowany przez agencję Interfax. 


12.35

Tymoszenko: Janukowycz stał się instrumentem walki z Ukrainą

Wiktor Janukowycz stał się instrumentem walki z niepodległą Ukrainą – oświadczyła była premier tego kraju Julia Tymoszenko, komentując rozpowszechnioną w mediach odezwę obalonego prezydenta, który po ucieczce z Ukrainy ukrył się w Rosji.

- Jeśli naprawdę jest to oświadczenie Janukowycza, to jest to kolejny dowód, że człowiek, który był kiedyś prezydentem Ukrainy, stał się dziś instrumentem walki przeciwko niej, jej narodowi, instrumentem unicestwienia Ukrainy – powiedziała Tymoszenko na konferencji prasowej.

Była premier wyraziła nadzieję, że Janukowycz kiedyś odpowie za każe swoje słowo, „którym nawołuje do separatyzmu, wprowadzenia na Ukrainę wojsk i obalenia legalnych władz tego kraju”.


12.16

Obama: Rosja powinna wycofać żołnierzy z granicy z Ukrainą

Koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą może oznaczać, że Rosjanie "mają dodatkowe plany". Rosja powinna wycofać stamtąd swoich żołnierzy i rozpocząć rozmowy, by doprowadzić do deeskalacji napięcia - oświadczył prezydent USA Barack Obama. CZYTAJ WIĘCEJ

 


12.15

Putin: Krym pokazał wysoki poziom wyszkolenia armii rosyjskiej

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że niedawne wydarzenia na Krymie zademonstrowały wysoki poziom wyszkolenia rosyjskich sił zbrojnych. Prezydent podziękował stacjonującym tam rosyjskim wojskowym za profesjonalizm.

Putin powiedział to podczas spotkania z grupą oficerów sił zbrojnych, którzy otrzymali awanse na wyższe stopnie i nominacje na nowe stanowiska.

Jak podkreślił, wydarzenia na Krymie były "poważnym egzaminem" dla sił zbrojnych. Zauważył, że "profesjonalne działania rosyjskich wojskowych pozwoliły uniknąć prowokacji i zapobiec rozlewowi krwi". 


12.13

Tusk: propozycje Janukowycza nie leżą w interesie Ukrainy

Premier Donald Tusk ocenił, że odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz proponuje rozwiązania, które nie leżą w interesie Ukrainy i nie sprzyjają zachowaniu integralności państwa ukraińskiego


12.05

Ukraińscy wojskowi lojalni wobec władz w Kijowie opuścili Półwysep Krymski, a wszystkie tamtejsze bazy wojskowe są pod kontrolą Rosji - oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.


11.48

Sprzęty wojskowe z ukraińskich jednostek wojskowych na Krymie, które zostały zajęte przez Rosjan, będą przekazane władzom ukraińskim

powrot

twitter @euromaidan.pr


11.35

Ukraińska Prawda: Federacja Rosyjska oświadczyła, że planowane na maj wybory prezydenckie na Ukrainie uważa za nielegalne i nie uzna ich wyników.


11.30

Przed budynkiem ukraińskiego parlamentu zgromadziło się około 100 członków Prawego Sektora. Chcą oni rozliczenia Awakowa za śmierć Ołeksandra Muzyczki.

protest twitter@euromaidanpr


11.08

5 Kanał: W Kijowie trwa sprawdzanie schronów przeciwbombowych. Weryfikowane jest zaopatrzenie schronów w żywność i zapasy wody pitnej.


11.05

Orban: nowe sankcje przeciw Rosji nie leżą w interesie Węgier

Poszerzenie sankcji przeciwko Rosji o kroki natury gospodarczej nie leży w interesie Unii Europejskiej, a Węgier w szczególności – oświadczył węgierski premier Viktor Orban w wywiadzie dla dziennika gospodarczego „Vilaggazdasag”.

„Unia zdecydowała o zastosowaniu trzech etapów sankcji. Jesteśmy obecnie na drugim, co wiąże się z zamrożeniem kontaktów politycznych oraz z uznaniem za niepożądane niektórych osób. Trzeci etap to sankcje gospodarcze, których byłoby dobrze uniknąć, bo nie leży to w interesie Europy, a w szczególności Węgier” – oznajmił Orban.


10.25

Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wygłosił oświadczenie do ukraińskiego narodu. Wezwał w nim do przeprowadzenia w każdym regionie Ukrainy referendum w sprawie określenia ich statusu - podała agencja ITAR-TASS.

- Jako prezydent, który jest z wami myślami i sercem, wzywam każdego myślacego obywatela - nie dajcie wykorzystywać się samozwańcom. Domagajcie się przeprowadzenia referendów określających status każdego regionu wchodzącego w skład Ukrainy - mówił Janukowycz. CZYTAJ WIĘCEJ...


SKRÓT WCZORAJSZYCH WYDARZEŃ:

Julia Tymoszenko i Olha Bohomolec ogłosiły, że startują w kampanii prezydenckiej.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzgodnił z Ukrainą udzielenie jej kredytu w wysokości 14-18 mld dolarów. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęła rezolucję, w której uznaje krymskie referendum za nielegalne. Za głosowało ponad 100 państw, przeciw - 11.

Wieczorem Prawy Sektor próbował szturmować budynek Rady Najwyższej w Kijowie. Powodem był apel o zdymisjonowanie ministra Arsena Awakowa, którego Prawy Sektor obwinie o śmierć jednego ze swoich liderów, Ołeksandra Muzyczki. Awakow przyznał, że podczas zatrzymania Muzyczko został zastrzelony przez milicję. Parlamentarzyści obiecali, że powołają specjalną komisję do wyjaśnienia tej sprawy.

CZYTAJ PEŁNĄ RELACJĘ Z WCZORAJSZYCH WYDARZEŃ NA UKRAINIE

Źródło: pap, Telewizja Republika, www.espreso.tv, twitter, en.itar-tass.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy