Będzie nowa Tarcza Antykryzysowa dla twórców i artystów

Artykuł
Pixabay, CC0

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński już w październiku zwrócił się do resortu rozwoju, pracy i technologii o objęcie środowisk artystycznych wsparciem w ramach nowej Tarczy Antykryzysowej.

Wśród postulatów MKDNiS znalazło się m.in. przywrócenie postojowego dla twórców i artystów wykonujących prace artystyczne i twórcze na podstawie umów cywilnoprawnych oraz refundację składek zdrowotnych i zapewnienie dostępu do opieki medycznej artystom pozostającym w trudnej sytuacji zawodowej i finansowej.

Wicepremier Gliński zwrócił się do wicepremiera Gowina kierującego resortem MRPiT o analizę możliwości ufundowania mikro-etatów finansowanych ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju na zatrudnienie w ramach instytucji kultury oraz ustanowienia mechanizmu cyklicznych zasiłków dla twórców pozostających w trudnej sytuacji finansowej na skutek epidemii COVID-19.

– MKIDN informuje jednocześnie, że zakończone zostały prace legislacyjne związane z przeznaczeniem dodatkowych środków (25 mln zł) na wsparcie finansowe dla twórców i artystów w postaci pomocy socjalnej – czytamy na stronie internetowej resortu kultury.

 Już jutro mają wejść w życie nowe regulacje. MKiDN w środę niezwłocznie uruchomi wypłatę świadczeń z tego tytułu.

 

– Dotychczas na wsparcie socjalne dla twórców i artystów MKIDN przeznaczyło już prawie 20 mln zł, a całkowita wartość wsparcia dla sektora kultury szacowana jest na ponad 6 mld zł – czytamy.

Źródło: MKiDN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy