Przejdź do treści
22:04 Departament Stanu USA: Rosji przeszkadza, że NATO powraca do odstraszania
Wydarzenie Sad Najwyższy 1 lipca podejmie uchwałę ws. ważności wyborów Prezydenta RP. Kluby Gazety Polskiej wzywają 1 lipca (wtorek) o godz. 12:00 przed Sąd Najwyższy, Plac Krasińskich w Warszawie
Zaproszenie We wtorek 1 lipca o godzinie 9:00 odbędzie się briefing prasowy na temat powstania Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w Częstochowie oraz problemu nielegalnej imigracji. Miejsce: Parking przed Częstochowskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Bączek: Decyzja prezydenta o zawetowaniu ustawy degradacyjnej wzmacnia środowiska posowieckie

Źródło: fot. Telewizja Republika

— Niezależnie od tego jak głęboko służby rosyjskie, służby posowieckie w Polsce działają, to ich skuteczność zależy od atmosfery społecznej. Od możliwości wpływania na nastroje społeczne, na decyzje władz, na decyzje rządu (...) Decyzja prezydenta o zawetowaniu ustawy degradacyjnej wzmacnia środowiska posowieckie — powiedział były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który był gościem red. Doroty Kani w programie „Koniec Systemu” w Telewizji Republika.

Na początku rozmowy red. Dorotka Kania zapytała Piotra Bączka o to jak głęboko sięgają macki Putina w Polsce. — Trudne pytanie z tego powodu, że nie mogę się wypowiadać o tym co służby wiedzą, czym służby się zajmowały. Po drugie od prawie trzech miesięcy nie jestem szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Być może zmieniła się sytuacja od tego czasu. Trzy miesiące to spory okres czasu. Przypomnę, że przez trzy miesiące przed tragedią smoleńską tupolew miał kilka usterek, kilka napraw — kilka ekip rosyjskich wchodziło przed kwietniem — to taka analogia. Także teraz mogło się wiele zmienić – podkreślił b. szef SKW.

"Skuteczność służb rosyjskich zależy od atmosfery społecznej"

— Niezależnie od tego jak głęboko służby rosyjskie, służby posowieckie w Polsce działają to ich skuteczność zależy od atmosfery społecznej. Od możliwości wpływania na nastroje społeczne, na decyzje władz, na decyzje rządu. Wystarczy odpowiednie nastawienie związane z realizmem politycznym czy koniecznością dostosowania się do geopolityki. Również nastawienie związane z koniecznością urealnienia aktów prawnych. Nawiązuje tutaj do decyzji pana prezydenta sprzed kilku dni ws. tzw. ustawy degradacyjnej – zaznaczył Piotr Bączek.

— Nie oceniam tego w kategoriach wpływu agentury. Mówię tylko o atmosferze. Ta decyzja wzmacnia środowiska posowieckie, pokomunistyczne – ocenił Bączek.

— Ja nie podejmowałem ostatnio decyzji ws. generała Kraszewskiego. W żadnym wypadku nie formułuję osoby gen. Kraszewskiego jako agentury Putina – dodał.

Nie mogę odpowiedzieć na pytanie czy w BBN-ie są agenci WSW będący przedłużeniem Moskwy, nie mam wglądu od trzech miesięcy w te dane. W mojej ocenie taka sytuacja w której kluczowe stanowiska w państwie zajmują osoby, które stanowiły kościec stanu wojennego, jest niedopuszczalna. To służby wojskowe w 1981 r. przejęły służby cywilne (przejście gen. Kiszczaka do MSW i przejęcie MSW przez wojskowych) – powiedział gość red. Doroty Kani.

"Zawetowanie ustawy degradacyjnej to sygnał braku determinacji"

— W momencie kiedy ta ustawa zostaje zawetowana to jest to pewien sygnał. Sygnał, że nie ma determinacji. Wielu komentatorów i polityków wskazuje, że pan prezydent miał uprawnienia do takiej decyzji. To prawda. Z wypowiedzi pana prezydenta wynika, że poinformował pana ministra Błaszczaka o decyzji – dodał.

Zmiana ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w styczniu, sprawa gen. Kraszewskiego i teraz zawetowania ustawy degradacyjnej to jest pewien logiczny ciąg wydarzeń – powiedział b. szef SKW.

Telewizja Republika

Wiadomości

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Brutalny atak na ochroniarza w Warszawie. Sprawca to 45-letni obywatel Azerbejdżanu

Niemiecka radna uderza w Ruch Obrony Granic i wzywa Tuska do działania

Wstrząsająca relacja mamy Oskarka. "Po śmierci syna nie dano mi nawet leków na uspokojenie"

Müller: do Polski będzie trafiało dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów

Żadnej refleksji. Merkel broni swojej decyzji ws. migrantów z 2015 roku

Całkowita katastrofa. Nawet w gazeta.pl nie chcą już Tuska

Wizerunek za 8 tysięcy? Maciej Pela ujawnia kulisy związku z Agnieszką Kaczorowską: „Byliśmy pokłóceni, a trzeba było zrobić zdjęcie”

Najnowsze

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz