Antysemicki atak „żółtych kamizelek” na wybitnego intelektualistę o polskich korzeniach. Macron potępił wybryk

Artykuł
zrzut ekranu: youtube /Actu Médias

Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił antysemickie zachowania skierowane przeciwko Alainowi Finkielkrautowi, wybitnemu intelektualiście o polskich korzeniach, których dopuściła się grupa demonstrujących w sobotę w Paryżu. - Antysemickie obelgi, którym go poddano, są absolutną negacją tego, kim jesteśmy i co czyni nas wielkim narodem - napisał prezydent Francji.

 

Sprawa dotyczy Alaina Finkielkrauta, syna pary polskich Żydów zamieszkałych we Francji. Mężczyzna jest członkiem Akademii Francuskiej, pisarzem, eseistą. Jego ojciec był więźniem w Auschwitz.

Protestujące „żółte kamizelki”  obrzuciły Finkielkrauta obelgami i antyżydowskimi prowokacjami na ulicach Paryża.

Prezydent Macron powiedział, że była to "absolutna negacja" tego, co sprawiło, że Francja jest wspaniała i takie zachowania nie będą tolerowane.

W sobotnich antyrządowych protestach, wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Policja używała gazu łzawiącego by opanować sytuację. 

 

69-letni naukowiec powiedział gazecie Le Parisien, że słyszał ludzi krzyczących "brudny syjonista" i "rzucaj się w kanał". Po tym jak protestujący zaczęli go obrażać, funkcjonariusze policji interweniowali by ochronić mężczyznę.

Finkielkraut, syn polskich imigrantów, wcześniej wyraził swoje współczucie dla protestujących, ale i skrytykował ich ruch.

 -Antysemickie obelgi, którym go poddano, są absolutną negacją tego, kim jesteśmy i co czyni nas wielkim narodem. Nie będziemy tego tolerować - napisał na Twitterze prezydent Macron.

- Syn polskich emigrantów, który został francuskim uczonym Alain Finkielkraut, jest nie tylko wybitnym pisarzem, ale także symbolem tego, na co pozwala Republika - napisał Emmanuel Macron.

Protesty "żółtej kamizelki" rozpoczęły się w połowie listopada z powodu podatków paliwowych. Ten weekend jest 14 z rzędu protestem „żółtych kamizelek”.

 

Źródło: BBC, youtube

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy