Andrzej Duda: Polsko-Estońska Izba Gospodarcza wzmocni dynamikę handlowo-inwestycyjną

Artykuł
Andrzej Duda.
PAP

Polska jako największa gospodarka w regionie nordyckim i Trójmorza może stanowić dla Estonii wehikuł dla wspólnych projektów ekonomicznych - powiedział w poniedziałek w Tallinie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że Polska z dużym uznaniem patrzy na estońskie dokonania w dziedzinie cyfryzacji.

Ostatnim punktem jednodniowej wizyty prezydenta w Tallinie była ceremonia otwarcia Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej. Duda wcześniej uczestniczył w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza, który z powodu pandemii COVID-19 miał częściowo charakter zdalny.

Prezydent podkreślił, że aktywność izb gospodarczych jest komplementarna wobec pracy organów administracji. "Izby jednak mają tę specyfikę a zarazem przewagę nad organami państwa, że są inicjatywami oddolnymi w najlepszy z możliwych sposobów odnoszącymi się do problemów biznesowej rzeczywistości - stwierdził. Wyraził przekonanie, że Polsko-Estońska Izba Gospodarcza w istotnym stopniu wzmocni dynamikę handlowo-inwestycyjną pomiędzy naszymi krajami.

Zaznaczył, że wartość polsko-estońskiej wymiany handlowej to 1,4 mld euro, jednak potencjał tej współpracy w ogromnym stopniu pozostaje niewykorzystany. "Polska jako największa gospodarka w regionie nordyckim i Trójmorza może stanowić dla Estonii wehikuł dla wspólnych projektów ekonomicznych" - ocenił Duda.

Zaznaczył, że Polska z dużym uznaniem patrzy na estońskie dokonania w dziedzinie cyfryzacji. "Niech dowodem naszej otwartości na estońskie wzorce będzie fakt, że od przyszłego roku Polska zaimplementuje tzw. estoński CIT czyli nowoczesną, proinwestycyjną, prorozwojową i przyjazną przedsiębiorcom formułę opodatkowania" - powiedział prezydent. Wyraził przekonanie, że również Estończycy znaleźli by w Polsce ciekawe wzorce warte zastosowania i wykorzystania.

Prezydent dodał, że Polska i Estonia pozostają też bliskimi sojusznikami w obszarze bezpieczeństwa, podobnie postrzegają zagrożenia na wschodniej flance NATO i rozumieją konieczność wzmacniania zdolności NATO do obrony i odstraszani w tym regionie.

Oba kraje, podkreślił prezydent, angażują się w projekty wspierające wielowymiarową integrację regionalną i budowę ekonomicznych zależności na osi północ-południe. Jak mówił, Polska i Estonia są stoją na stanowisku, że "nie ma alternatywy dla ścisłej współpracy w sektorach energetycznym, telekomunikacyjnym, infrastrukturalnym czy ekonomiczno-finansowym".

"Razem z naszymi estońskimi partnerami jesteśmy przekonani, że Inicjatywa Trójmorza przy szerokim zaangażowaniu kapitału prywatnego w tym spółek polskich i estońskich może być jedną z odpowiedzi na wyzwanie, jakim jest dziś konieczność zwiększenia bezpieczeństwa i prosperity w naszym regionie" - powiedział Duda.

Wieczorem w poniedziałek prezydent wraca do kraju. Na marginesie szczytu Trójmorza prezydent spotkał się też z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i szefem estońskiego rządu Jurim Ratasem.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy