Andrzej Duda leci do Brukseli. Szczerski: Prezydent jedzie z ręką wyciągniętą na zgodę

Artykuł
Prof. Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta
WIKIPEDIA/ ADRIAN GRUCYK/ CC BY-SA 3.0 PL

Dziś późnym popołudniem Andrzej Duda wylatuje do Brukseli. Oficjalne rozmowy odbędą się jutro. Prezydent spotka się m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Philipem Breedlove'em.

Prof. Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta, powiedział, że Andrzej Duda będzie przekonywał w Brukseli, iż Europy nie stać na sztuczny konflikt z Polską. Dodał, że UE potrzebuje Warszawy do rozwiązania poważnych napięć m.in. kryzysu migracyjnego.

–  Prezydent jedzie z ręką wyciągniętą na zgodę, na to, że dialog jest dzisiaj potrzebny w Europie, a dialog opiera się też na szacunku wzajemnym, dlatego to jest ważne, żeby rozmawiać o faktach, nie o emocjach – oświadczył Szczerski. Prezydencki minister tłumaczył, że podstawą polityki zagranicznej Andrzeja Dudy jest przede wszystkim polski interes narodowy. 

Tusk, Stoltenberg, Breedlove

Rozmowę prezydenta z przewodniczącym Rady Europejskiej zaplanowano na poniedziałek na godz. 10:30. Godzinę później Andrzej Duda i Donald Tusk mają wyjść do dziennikarzy i poinformować o rezultatach spotkania. W Brukseli polski prezydent będzie rozmawiał także z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem oraz z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Philipem Breedlove'em. 

Dziś na łamach niemieckiego dziennika ""Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" ukazał się wywiad z Andrzejem Dudą, w którym prezydent podkreśla m.in. potrzebę utrzymania dobrych relacji z Berlinem, ale wskazuje również na rozbieżność interesów np. Nord Stream 2. W rozmowie z "FAS" Duda tłumaczy także swoje decyzje ws. Trybunału Konstytucyjnego. CZYTAJ WIĘCEJ 


CZYTAJ TAKŻE:

PiS apeluje do opozycji w nowym spocie. "Współpracujmy na arenie międzynarodowej"

"Polityczna Kawa" o ataku na Polskę. Czarnecki: Polacy nie lubią, gdy ktoś z zewnątrz stawia ich do kąta

Źródło: prezydent.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy