Amerykanie wprowadzą sankcje, jeśli Niemcy nie zatrzymają projektu?

Artykuł
twitter

Sankcje wobec europejskich partnerów Nord Stream 2 mogą zostać wprowadzone w kolejnym akcie prawnym Senatu – twierdzi „Wall Street Journal”. Prezydent Donald Trump podobno ostrzegł kanclerza Austrii Sebastiana Kurtza podczas jego wizyty w USA 21 lutego, że Amerykanie wprowadzą sankcje, jeśli Niemcy nie zatrzymają projektu.

 

Stany Zjednoczone nadal grożą sankcjami europejskim firmom zaangażowanym w budowę rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Jak dotąd groźby te nie zostały zrealizowane, ale jak poinformował „Wall Street Journal”, wkrótce może się to zmienić. Rozmówcy amerykańskiej gazety ujawnili, że Senat USA pracuje nad nowelizacją obowiązującej już ustawy (CAATSA) o przeciwstawianiu się wrogom USA z użyciem sankcji. Ich zdaniem oznacza to, że właśnie w tym nowym akcie prawnym zapowiadane sankcje zostaną wprowadzone w życie.

Anonimowy urzędnik niemiecki cytowany przez „WSJ” stwierdził, że byłby to kolejny cios w relacje transatlantyckie po unilateralnym wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, groźbie wprowadzenia taryf na produkty z Unii Europejskiej i apelu o zwiększenie wydatków na zbrojenia w Niemczech. Jednocześnie zauważył, że amerykańskie sankcje oznaczałyby konfrontację nie tylko z Niemcami, ale z całą Europą .

 

Czytaj więcej w dzisiejszej "Codziennej".

 

Źródło: Jan Kamieniecki / Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy