ALERT POGODOWY - nadchodzi upał! Miejscami temperatury niebezpiecznie wysokie

Artykuł
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Nadchodzący tydzień zwiastuje niebotyczne upały. Przynajmniej do soboty, temperatura będzie utrzymywać się w okolicach 30 st. C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla kilku województw, w których upały mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia.

W poniedziałek IMiGW wydało ostrzeżenia dla województw dolnośląskiego i opolskiego. Tam temperatura może osiągnąć nawet 30°C. 

W dzień zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, jedynie na krańcach północno-zachodnich, w Tatrach i Sudetach okresami wzrastające do dużego i tam miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz w Sudetach do 15 mm. 

Temperatura maksymalna od 22°C na Półwyspie Helskim, 24°C, 26°C na północy i wschodzie kraju do 30°C miejscami na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W rejonach burz porywy wiatru do 60 km/h.

Burze na południu

We wtorek upał może być zagrożeniem w trzech województwach. W dolnośląskim, opolskim i lubuskim będzie obowiązywał alert pogodowy. Temperatura maksymalna w tych województwach będzie bliska 30°C. 


W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i na Górnym Śląsku, a także w Tatrach po południu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia w tych rejonach przelotnych opadów deszczu i burz. Lokalnie możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. 

Temperatura maksymalna od 24°C na wschodzie i północy kraju, do 30°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu zachodnim okresami dość silny, południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Zachodnia Polska w słońcu

W środę w woj. lubuskim i wielkopolskim najwyższe temperatury w kraju. Fala upałów ponownie dotknie zachodnią Polskę. W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północnym wschodzie i południowym zachodzie kraju okresami duże, z przelotnymi opadami deszczu. W Sudetach możliwe burze z gradem. 

Temperatura minimalna od 13°C na wschodzie kraju do 18°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od 24°C na Półwyspie Helskim, 26°C na Suwalszczyźnie do 30°C na Ziemi Lubuskiej i południu Wielkopolski. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Źródło: IMGW

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy