Afera GetBack. Sąd rozpozna dziś wniosek o areszt wobec Leszka Czarneckiego

Artykuł
Leszek Czarnecki.
East News/Tomasz Kawka

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia rozpozna wniosek Prokuratury Regionalnej w Warszawie o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego w związku z tzw. Aferą GetBack.

Leszek Czarnecki to przewodniczący rady nadzorczej i główny udziałowiec Idea Banku. Według ustaleń prokuratury instytucja była silnie zaangażowana w sprzedaż obligacji windykacyjnej spółki GetBack. Pokrzywdzonych w tej sprawie jest około 10 tysięcy osób, straty przekraczają 2,5 miliarda złotych.

Stołeczny sąd rozpoczął rozpatrywanie wniosku o areszt dla Leszka Czarneckiego na niejawnym posiedzeniu 16 października. Wówczas przychylono się do wniosku obrony biznesmena o odroczenie podjęcia decyzji.

O areszt dla Czarneckiego do sądu zawnioskowała w sierpniu stołeczna Prokuratura Regionalna. Śledczy podejrzewają, że biznesmen może przebywać zagranicą. Zgoda na areszt umożliwi dalsze działania, między innymi wydanie listu gończego za podejrzanym, a następnie - Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Prokuratura podejrzewa głównego udziałowca Idea Banku między innymi o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 milionów złotych wobec klientów banku, którzy kupili papiery dłużne GetBacku.

Afera GetBack

Pod koniec października Stołeczna Prokuratura Regionalna przesłała do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack. Dotyczy on 16 osób, w tym byłego prezesa windykacyjnej spółki Konrada K. i dawnego zarządu Idea Banku, który masowo oferował jej obligacje. Akt oskarżenia zawiera około 30 zarzutów, w tym oszustw, prowadzenia działalności maklerskiej bez zezwoleń i wyprowadzenia trzech miliardów złotych.

Firma GetBack powstała w 2012 roku i zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. W lipcu 2017 jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. O firmie zrobiło się głośno wiosną 2018 roku, gdy okazało się, że ma ona problemy z wykupem wyemitowanych obligacji korporacyjnych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy