ABW zatrzymała terrorystę z ISIS. Jest akt oskarżenia

Artykuł
twitter

„Rzeczpospolita” dotarła do informacji, że ISIS miał swojego człowieka w Polsce, który był współpracownikiem zamachowców z Paryża. Złapała go Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a do Sądu wpłynął już akt oskarżenia.

Marokańczyk Mourad T., współpracownik słynnego dżihadysty Abdelhamida Abbaouda, który odpowiadał za organizację krwawych zamachów w zachodniej Europie znalazł się na terenie Polski. Terrorysta udawał uchodźcę z Syrii, miał w Europie być zwiadowcą Abbaouda. Dzięki współpracy z USA i państwami zachodnimi, ABW wytropiła go i aresztowała – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Prok. Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej powiedział gazecie, że zatrzymany Mourad T. odpowie za udział w międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS). Jak podaje gazeta, T. od półtora roku jest w areszcie, będzie sądzony w Katowicach.

- To pierwszy w Polsce akt oskarżenia, który dotyczy bezpośredniego współpracownika tak ważnej w strukturze ISIS osoby - podkreślają cytowane w "Rzeczpospolitej" Prokuratura Krajowa i ABW.

T. postawiono m.in. zarzut udziału w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym – międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS, Daesh). Jej celem jest zastraszenie obywateli krajów Unii Europejskiej. Według śledczych T. pełnił rolę zwiadowcy Abdelhamida Abbaouda podejrzewanego o organizowanie zamachów w Paryżu 13 listopada 2015 r. oraz o organizację zamachu na pociąg THALYS relacji Amsterdam - Paryż.

Abbaoud został zabity przez francuską policję w zasadzce w Saint Denis 18 listopada 2015 r. Abbaoud wielokrotnie występował w materiałach propagandowych ISIS, miał zajmować się wysyłaniem bojowników i zwiadowców do krajów Europy Zachodniej oraz młodych muzułmanów na szkolenia wojskowe w Syrii. Szkolenia te miały być połączone z indoktrynacją religijną.

Zatrzymany w Polsce T. miał zbierać i przekazywać Abbaoudowi informacje z trasy, którą poruszał się po Europie.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy