Abp Gądecki w liście do Lubnauer: Osiągnięcia nauki dowodzą jednoznacznie, że życie człowieka zaczyna się w chwili poczęcia

Artykuł
twitter/radiowarszawa

– Najnowsze osiągnięcia nauki dowodzą jednoznacznie, że w życiu człowieka nie ma - poza chwilą poczęcia - drugiego momentu, który można by uznać za początek istnienia człowieka - napisał we wtorek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w liście do posłanki Katarzyny Lubnauer.

27 marca posłanka Nowoczesnej napisała list otwarty, w którym wyraziła "zaniepokojenie odnośnie szacunku dla zasady świeckości państwa".

– Kościół katolicki nie ma żadnych trudności z akceptacją konstytucyjnej zasady świeckości państwa, skoro jej rozumienie i terminologia zostały zaczerpnięte wprost z jego własnych dokumentów. Zasada ta dotyczy relacji pomiędzy głównymi instytucjami Państwa i Kościoła. Oznacza to rozdział tych instytucji, a zarazem nie wyklucza ich współpracy, czego dowodem jest choćby istnienie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu - napisał arcybiskup Gądecki. 

– Kościół katolicki, ponieważ nie jest instytucją polityczną, nigdy nie zawierał żadnego kompromisu aborcyjnego - dodał. 

– Nasze apele kierowane są do katolików, ale także do wszystkich ludzi dobrej woli. Zaliczamy do nich - mamy nadzieję, że słusznie - wszystkich, którym Polacy powierzyli polityczną odpowiedzialność za kraj. Wezwania adresowane do polityków nie mają charakteru nacisków instytucjonalnych, a są jedynie apelami do ich sumień - napisał. 

– Prawo do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci nie jest prawem religijnym Stanowi istotną część prawa naturalnego, którego treść - jak podkreśla np. Cyceron - dostępna jest każdemu człowiekowi poprawnie używającemu rozumu – napisał arcybiskup. 

– Najnowsze osiągnięcia nauki dowodzą jednoznacznie, że w życiu człowieka nie ma - poza chwilą poczęcia - drugiego momentu, który można by uznać za początek istnienia człowieka. Rozwój technologii natomiast pozwala obserwować życie dziecka niemal od samego początku, a także podejmować interwencje medyczne, jeśli jest to w danym przypadku konieczne, już w okresie płodowym. Historii nie da się cofnąć, tzn. nie wolno zamykać oczu na rozwój nauki - podkreślił hierarcha. 

– Należy jednoznacznie odciąć się od wprowadzonej u schyłku stalinizmu ustawy zezwalającej na zabijanie poczętych dzieci ze względów społecznych, tzn. bez jakichkolwiek ograniczeń w tym zakresie - dodał. 

– Zgoda na zabijanie niewinnych dzieci w łonie ich matek jest postawą ściśle ideologiczną - podkreślił. 

– Na zakończenie chciałem jeszcze raz podziękować Pani Przewodniczącej za przypomnienie mi, jak bardzo ważne jest publiczne zabieranie głosu przez przedstawicieli Kościoła katolickiego. Mam nadzieję, że w naszej wspólnej trosce o prawa człowieka pewnego dnia będziemy po tej samej stronie - zakończył abp. Gądecki. 

Źródło: Polsat News

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy