Żywność może stanieć. Rządowa tarcza antyinflacyjna wprowadza zerowy VAT na produkty spożywcze

Artykuł
Stawka VAT na wiele produktów spożywczych zostanie obniżona do zera
Canva

Mięso, produkty mleczarskie, warzywa oraz wiele innych produktów spożywczych już wkrótce będzie miało zerową stawkę VAT. Dotyczy to tych towarów, które dotychczas były opodatkowane na poziomie 5 proc. Obniżka, którą wprowadza rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej, będzie obowiązywała od lutego do końca lipca br.

Nowa tarcza antyinflacyjna przewiduje obniżkę VAT do 8 proc. na paliwa, do 5 proc. na energię cieplną i do zera na nawozy i niektóre kategorie produktów spożywczych. Mowa o tych towarach, które obecnie objęte są 5 proc. stawką VAT.

Szereg produktów spożywczych będzie można nabyć bez VAT do końca lipca 2022 roku. Resort finansów zapewnił, że przedsiębiorcy nie stracą na obniżce VAT. Sami też będą mogli nabyć określone produkty w hurtowniach bez podatku, gdyż jak wskazano „obniżone stawki będą stosowane niezależnie od statusu odbiorcy”.

Czytaj: Tarcza antyinflacyjna 2.0 przegłosowana. Niższy VAT na żywność, nawozy, gaz i paliwa

Wśród artykułów, na które zostanie obniżona stawka VAT, Ministerstwo Finansów wymienia m.in. mięso i podroby jadalne, ryby oraz bezkręgowce wodne, z wyjątkiem homarów i ośmiornic, produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny, warzywa, owoce, orzechy jadalne, zboża i produkty przemysłu młynarskiego, woda, soki, a także preparaty do początkowego żywienia niemowląt.

Źródło: medianarodowe.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy