Żydzi uciekają w wielkim popłochu. Boją się represji i prześladowań

Artykuł
canva.com

Wojna na Ukrainie wzbudza strach. Jak podaje BBC, od marca ponad 20 tysięcy Żydów wyjechało z Rosji do Izraela, powołując się na dane Agencji Żydowskiej. Kolejne tysiące miały przeprowadzić się do innych krajów. Według brytyjskiego telewizji przyczyny to sprzeciw wobec wojny z Ukrainą oraz obawa przed represjami.

„W Rosji trwa masowa emigracja przedstawicieli ludności żydowskiej. Co najmniej jeden na ośmiu Żydów opuścił ten kraj od początku wojny z Ukrainą” – podaje brytyjska telewizja BBC. Agencja Żydowska, która m.in. pomaga Żydom z całego świata osiedlić się w Izraelu, przekazała, że od marca z Rosji wyjechało 20,5 tys. z ok. 165 tys. mieszkających tam Żydów. Jak szacuje BBC, tysiące Żydów przeprowadziło się do innych krajów.

Wśród tych, którzy opuścili Rosję, jest Pinchas Goldschmidt wraz z rodziną. Goldschmidt, który od 1993 r. jest naczelnym rabinem Moskwy, po upadku komunizmu aktywnie działał na rzecz rozwijania społeczności żydowskiej w Rosji. Po wyjeździe do Izraela ustąpił ze stanowiska i wypowiedział się przeciwko rosyjskiej wojnie na Ukrainie. „Czułem, że muszę coś zrobić, by pokazać swoją całkowitą niezgodę na inwazję na Ukrainę, ale gdybym zrobił to, pozostając w Moskwie, stanowiłoby to dla mnie zagrożenie” – cytuje duchownego BBC.

- Zastanawiałam się, skąd ta rosnąca liczba wyjazdów, bo obecnie nie obserwujemy dużego wzrostu antysemityzmu. Ale jeśli spojrzeć na to oczami historyka, to widać, że zawsze, kiedy w Rosji coś się dzieje, zmienia, Żydzi są zagrożeni – powiedziała BBC Anna Shternshis, profesorka Yiddish Studies na Uniwersytecie w Toronto i badaczka historii Żydów w Rosji. - Nie wszyscy działają, ale każdy Żyd w Rosji dzisiaj o tym myśli – dodała prof. Shternshis.

BBC przytacza również wypowiedź przedstawiciela społeczności żydowskiej, który stara się wyjechać z Rosji. W rozmowie prosi on o podanie zmienionego imienia, ponieważ obawia się o swoje bezpieczeństwo. - Po 24 lutego moja rodzina uświadomiła sobie, że jesteśmy całkowicie przeciwko tej wojnie, ale nie wiemy, jak mielibyśmy wyrazić swój protest. Jedno z moich dzieci jest w wieku poborowym, co jest jeszcze jednym powodem do wyjazdu. Władze w Rosji są nieprzewidywalne i mają złe tendencje. Żydzi stają się jednym celów propagandy, tradycyjnie jesteśmy dobrym sposobem na znalezienie wrogów wewnętrznych. Moi przodkowie tego doświadczyli – powiedział Aleksandr.

Źródło: PAP, Twitter/@@MonicaLMarks

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy