Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
13:03 Zachodniopomorskie: Po nocnym pożarze w Świnoujściu miasto pomaga 26 pogorzelcom
12:08 Lubuskie: Prawie 100 zgłoszeń do straży pożarnej po nawałnicy we Wschowie
11:36 Polska: IMGW i RCB ostrzegają przed upałami i burzami
10:46 Hiszpania: Ponad 1000 zgonów w czerwcu z powodu upałów
10:13 Olsztyn: Policja prosi o pomoc w rozwikłaniu zabójstwa Stanisława Hornowicza sprzed 20 lat
10:01 Wielkopolskie: Koniec utrudnień po wypadku na S11 w kierunku Wrocławia
09:01 Grecja: Dwie osoby zginęły w pożarze lasu w rejonie Salonik
07:26 Ukraina: Co najmniej trzy ofiary rosyjskich ataków; pod ostrzałem znalazły się stacje benzynowe
07:26 Zachodniopomorskie: Ponad 70 osób ewakuowanych po pożarze bloku w Świnoujściu
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 566. Klub „Gazety Polskiej” w Łazach (woj. śląskie)
Wydarzenie Informujemy, że reaktywował się Klub „Gazety Polskiej” Białystok (woj. podlaskie)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z prezesem Telewizji Republika, Tomaszem Sakiewiczem - 1 lipca, godz. 18:00, aula Bl. Ks. J. Popiełuszki w budynku Solidarności, Pl. Solidarności 1/3/5, Wrocław
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Krzywińskim, prezesem Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, 10 lipca, godz. 17:00, Sanktuarium N.M.P w Chełmie, Wieczernik, ul. Lubelska 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Hajnówka zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem, Bezpartyjni Samorządowcy, 10 lipca, godz. 17:00, Akademia Przyrody, ul. Parkowa 8, Hajnówka
Wydarzenia dnia Klub „Gazety Polskiej” w Ostródzie zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Andrzejem Śliwką, 7 lipca, godz. 18:00, ul. Jagiełły 12, Hotel Elektor w Morągu

Zrównoważony rozwój szansą na przewagę konkurencyjną w biznesie [wideo]

Źródło: canva.com

Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju w biznesie jest bardzo ważnym krokiem w kierunku tworzenia trwałej, silnej gospodarki. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że ich działalność w mniejszym lub większym stopniu oddziałuje na otaczające środowisko i społeczeństwo. Jak zaznaczają eksperci, wprowadzenie w firmie zrównoważonego rozwoju niesie za sobą wiele korzyści, do których zaliczyć możemy m.in. poprawę wizerunku danego przedsiębiorstwa zarówno dla kontrahentów jak i pracowników, obniżenie kosztów, dostęp do nowych rynków oraz przyciągniecie świadomych klientów.

Jak tłumaczy Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznych Orange Polska, zrównoważony rozwój jest to sposób działalności firmy, która ma świadomość, w jaki sposób wpływa na otaczające środowisko oraz społeczeństwo, stara się w jak największym stopniu eliminować wpływ negatywny, przyczyniając się do poprawy środowiska, a także w ten sposób budować swoją konkurencyjną przewagę na rynku.  

Łukasz Matusiak, właściciel Horeca Instytut zaznacza, że w hotelarstwie oraz gastronomii zrównoważony rozwój jest również bardzo popularny i zaczyna się już w momencie tworzenia menu. 

Dzisiejsza kuchnia, jeżeli chodzi o kwestię restauracyjną, musi być ekologiczna. Natomiast za tą ekologicznością musi się kryć ekoedukacja, ekoświadomość, a to wszystko musi się spinać w ekobiznesie. Coraz bardziej nam to wychodzi, coraz więcej tego typu rzeczy się pojawia i myślę, że ta przyszłość jest przed nami” – dodał. 

Wojciech Kałuża, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w JSW S.A., podkreślił, że Jastrzębska Spółka Węglowa od lat wprowadza w swojej działalności kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Do takich działań zalicza m.in. pozyskiwanie wodoru podczas koksowania węgla. Jak zaznacza, JSW została także wpisana w tzw. polskiej strategii wodorowej, gdzie 10% wodoru ma pochodzić właśnie w tym procesie. W przyszłości wodór ten ma zostać wykorzystywany np. do napędzania autobusów wodorowych.  Kałuża zwraca uwagę, że podczas procesu koksowania węgla powstają także węgla pochodne takie jak np. smoła koksowa, która wykorzystywana jest z kolei do produkcji grafitu, będącego m.in. jednym z tworzyw do produkcji baterii. 

Jacek Hutyra wskazuje, że aby wprowadzić w swojej firmie zrównoważony rozwój, trzeba przede wszystkim przyjrzeć się dokładnie funkcjonowaniu swojej działalności.

Po pierwsze energia, skąd biorę energię? Jakie są jej źródła? Czy na pewno są najbardziej efektywne? Czy mogę coś zmienić? Skąd biorę niezbędne produkty i półprodukty do produkcji? Co sprzedaje, jak sprzedaje? Czy mi tego zostaje? Czy się nie marnuje? Czy jestem w stanie ograniczyć straty? Czy mogę wpływać w jakiś sposób na otoczenie? Więc właśnie o to chodzi, żeby rozpocząć od tego, co naprawdę jest istotne w mojej działalności i tam szukać tego wpływu pozytywnego i negatywnego. Budować związki ze swoim otoczeniem, poprawiać je i w ten sposób budować długoterminową przewagę konkurencyjną” – powiedział. 

Według Mateusza Matusiaka wprowadzenie strategii zrównoważonego rozwoju w swoim pierwotnym założeniu ma działanie ukierunkowane na rozwój ekologii, ale jest to także zwiększenie efektywności finansowej danego przedsiębiorstwa. 

Hutyra zwraca uwagę, że aktualnie pojawia się coraz więcej wymagań dla firm dotyczących tego, co dane przedsiębiorstwo robi i jak przekłada się to na klimat, środowisko czy społeczeństwo. W pierwszej kolejności tego typu raportowanie dotyczy dużych spółek giełdowych, lecz w przyszłości grono to będzie się powiększać i do raportowania dołączać będą kolejne firmy. Przepisy będą się także coraz bardziej zaostrzać, a firmy będą miały coraz większe wymagania wobec swoich partnerów biznesowych. 

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

 

 

 

Telewizja Republika