Żołnierze Legii Akademickiej złożyli przysięgę. Błaszczak: To najważniejszy dzień w życiu każdego żołnierza

Artykuł
Przysięga była poprzedzona ćwiczeniami wojskowymi w trybie ochotniczym
Fot. Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

„Dzisiejsza data to najważniejszy dzień w życiu każdego żołnierza. Złożenie przysięgi wojskowej nie tylko rozpoczyna nowy etap zawodowy, ale jest też podsumowaniem wcześniejszych przygotowań – wielu miesięcy zdobywania bezcennej nauki i doświadczeń” – napisał do składających przysięgę wojskową ponad 1000 uczestników programu Legia Akademicka minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Słowa te odczytano 24 lipca w 16 jednostkach wojskowych, w których odbyły się uroczystości: 2 Brygadzie Zmechanizowanej, 9 Brygadzie Kawalerii, 20 Brygadzie Zmechanizowanej, 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej (wspólnie z 4 Pułkiem Przeciwlotniczym), 10 Brygadzie Logistycznej, 100 Batalionie Łączności, 18 Batalionie Powietrznodesantowym, 19 Dywizjonie Artylerii Samobieżnej, 2 Pułku Rozpoznawczym, 18 Pułku Rozpoznawczym, 34 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej, Centrum Szkolenia Logistyki, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Przysięga wojskowa była poprzedzona odbyciem ćwiczeń wojskowych w trybie ochotniczym. W tym roku ćwiczenia te odbywają się w dwóch terminach: 4 – 24 lipca i 15 sierpnia – 4 września. Podane terminy dotyczą wyłącznie modułu podstawowego, jednak trzeba pamiętać, że każdy turnus to dwa moduły szkoleniowe – każdy z nich trwa po trzy tygodnie. Pierwszy z nich, moduł szkolenia podstawowego kończony się egzaminem i jest przepustką do złożenia przysięgi wojskowej oraz uzyskaniem stopnia szeregowego rezerwy. Ci, których nie zadowala korpus szeregowych, mogą się szkolić dalej. Zakończenie szkolenia podstawowego dopuszcza bowiem do modułu szkolenia podoficerskiego zakończonego egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy. W tym roku do samego tylko modułu podoficerskiego dołączy kolejne ok. 400 osób – w tej liczbie m.in. absolwenci programu z poprzednich edycji, którzy ukończyli tylko moduł podstawowy.

Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej

Trzytygodniowe moduły w jednostkach to nie wszystko. Wcześniej studenci uczestniczyli w 30 godzinach zajęć w uczelni cywilnej zgłaszającej akces do programu, gdzie na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy ministrem obrony narodowej a ministrem edukacji i nauki realizuje się teoretyczną część ochotniczego szkolenia. Od 2019 roku realizowane jest również kilkanaście kursów samokształcenia studentów zamieszczonych na platformie e-learningowej, specjalnie przygotowanej na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku, a obecnie koordynuje go Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Nowością tego roku jest – realizowany jako pilotaż – moduł oficerski. To propozycja dla absolwentów poprzednich edycji, którzy przeszli wąskie sito kwalifikacji. 58 zakwalifikowanych osób 15 sierpnia rozpoczęło stacjonarny etap szkolenia w Akademii Wojsk Lądowych. Po miesiącu zajęć we Wrocławiu stawią się w 17 Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, po czym wrócą do AWLąd, aby zdać egzamin oficerski, który zakończy się 2 września. 30 osobom dodatkowo zaproponowano szkolenie specjalistyczne w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej oraz jednostkach i instytucjach podległych Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Ogółem w trzech poprzednich edycjach blisko 13 tys. studentów z około 70 uczelni ukończyło część teoretyczną. Ponad 7 tys. z nich z sukcesem zakończyło część praktyczną, stając się żołnierzami rezerwy. Blisko 6 tys. zostało mianowanych na pierwszy stopień podoficerski.

Źródło: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy