Znane twarze, nowe funkcje. Poważne zmiany w polskiej armii [wideo]

Kancelaria Prezydenta @prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek generałowi broni Wiesławowi Kukule akt mianowania na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a generałowi brygady Maciejowi Kliszowi, na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Prezydent odznaczył też poprzedniego Dowódcę Generalnego RSZ generała Jarosława Mikę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Duda podkreślił podczas uroczystości, że pozostawanie na czele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przed dwie kadencje, to szczególne ukoronowanie kariery wojskowej generała Jarosława Miki. Podziękował mu za sumienną służbę dla ojczyzny i skuteczną realizację wszystkich zadań na tym stanowisku, szczególnie w trudnym okresie ostatnich trzech lat. Podkreślił, że pod dowództwem Miki polskie wojsko musiało sprostać największym od ponad 30 lat wyzwaniom.

"To była bardzo dobrze zrealizowana robota, panie generale. Dziękuję za to z całego serca - przetrwał pan bardzo trudny czas pandemii, w którym służba Wojska Polskiego miała bardzo szczególnych wymiar. Przetrwał pan niezwykła próbę, jakiej poddanie zostaliśmy na wschodniej granicy polsko-białoruskiej, (...) sprostał pan wreszcie wszystkim wymaganiom, jakie wiązały się z ogromnym wyzwaniem wojny toczącej się tuż za naszą granicą", zwrócił się do gen. Miki, oceniając, że nikt wcześniej nie miał "tak trudnej kadencji".

Duda wskazywał też, że przed nowym dowódcą, generałem Wiesławem Kukułą, stoi wiele wyzwań, m.in. wdrożenie do polskiego wojska nowego uzbrojenia. "Podstawowym zadaniem i nas, polityków, ale także kadry dowódczej jest uformować polskie Siły Zbrojne w taki sposób, aby nikomu nie przyszło do głowy, że można zaatakować Rzeczpospolitą, zakłócić spokój naszych współobywateli, narazić ich na niebezpieczeństwo", mówił.

Podkreślił, że polska armia musi być na tyle dobrze wyposażona, wyszkolona, sprawna, silna i zorganizowana, by odstraszyła każdego potencjalnego napastnika. "To wielkie zadanie, które jest i musi być cały czas realizowane", dodał.

Posłuchajcie całego wystąpienia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy