Zmiany w ubezpieczeniach społecznych. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać

Artykuł
Informacja jest potrzebna m.in. dla prac analitycznych
Fot. pixabay/Pexels

Prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska poinformowała, że przy zgłoszeniach do ubezpieczeń społecznych będzie trzeba podawać kod zawodu. Wyjaśniła, że jest to związane ze zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Profesor Uścińska zaznaczyła, że informacja dotycząca wykonywanego zawodu jest kluczową przy monitorowaniu zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz analizach dotyczących prognoz rynku pracy.

Dzięki tej zmianie będzie możliwa analiza przyczyn absencji chorobowych, niezdolności do pracy i wysokości świadczeń w powiązaniu z zawodem.Co więcej, taka informacja pozwoli także na szacowanie skutków finansowych reform ubezpieczeń społecznych.

Prezes ZUS podkreśliła, że podawanie kodu zawodu pozwoli na analizę wpływów składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz wydatków na świadczenia dla wybranych grup zawodowych.

Informacja ta odciąży firmy z obowiązków statystycznych, zwłaszcza Głównego Urzędu Statystycznego. Zmiana jest potrzebna dla prac analitycznych, badawczych instytucjom naukowo-badawczym i uczelniom.

- Po wprowadzeniu kodu zawodu GUS będzie mógł bezpośrednio pobierać te informacje z bazy danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - podkreśliła prezes Uścińska. Wyjaśniła, że w związku z podawaniem kodu zawodu zmianie ulegną wzory formularzy ZUS ZUA i ZUS ZZA. Do nowych wzorów dokumentów dostosowany będzie program Płatnik oraz aplikacja e-Płatnik - powiedziała profesor Gertruda Uścińska.

Źródło: PR24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy