Zmiany w dowodach osobistych. Od przyszłego roku wprowadzenie cech biometrycznych

Artykuł
Zmiany w dowodach osobistych
Wikimedia

W piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło że, od sierpnia 2021 roku wejdą dwie ważne zmiany dotyczące dokumentu dowodu osobistego.

Odciski palców oraz podpis posiadacza to dwie kluczowe zmiany w dokumencie tożsamości, jakie podały ministerstwa.

Przyczyną zmian jest prawo unijne, do którego mają dostosować się wszystkie państwa członkowskie UE, także Polska.

Wyjątkiem wprowadzenia do dowodów osobistych cech biometrycznych są dzieci poniżej 12. roku życia. Poza tym wszyscy będą zobligowani do podania takich danych.

Taką procedurę dotychczas należało przejść, gdy ubiegano się o paszport, czy np. wnioskowano o amerykańską wizę.

Osoby, które nie będą mogły udać się do urzędu, by oddać odciski palców, będą mogły skorzystać z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Zdalne składanie wniosków o wydanie dowodu nie będzie już możliwe.

Do dowodu osobistego powróci też podpis posiadacza.

Większość z dotychczasowych przepisów o dowodach osobistych się jednak nie zmieni. Jedną z ważniejszych informacji jest fakt, że dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat.

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych do sierpnia 2021 r. MSWiA chciałoby, by odpowiednia ustawa została przyjęta przez parlament na przełomie tego i przyszłego roku, a weszła w życie najpóźniej 2 sierpnia 2021 roku.

Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie.

Źródło: businessinsider.com.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy