Zmiana mechanizmu kontroli eksportu szczepionek. Nie będzie trzeba mieć zezwolenia

Artykuł
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis chce zapewnić globalną pomoc w czasach pandemii
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że od stycznia przestanie używać swojego mechanizmu kontroli eksportu szczepionek na Covid-19. Mechanizm ma zostać zastąpiony przez system monitorowania, w ramach którego producenci szczepionek nie będą już musieli uzyskiwać zezwolenia na eksport.

- UE przoduje w światowych wysiłkach na rzecz szczepień. Wyeksportowaliśmy ponad połowę naszej produkcji szczepionek oraz wspieraliśmy i finansowaliśmy inicjatywy, takie jak COVAX, które pomagają zapewnić dostęp do szczepionek w najbardziej potrzebujących częściach świata.

Mając na uwadze nasze globalne obowiązki, cieszę się, że teraz zastąpimy nasz obecny system autoryzacji nowym mechanizmem monitorowania, aby uzyskać precyzyjne dane o naszym eksporcie.

Nadal mamy dużo pracy do wykonania w dążeniu do zaszczepienia świata, dlatego podwoimy nasze wysiłki na wszystkich frontach na nadchodzącym spotkaniu ministerialnym WTO, aby zapewnić holistyczną globalną odpowiedź na pandemię-oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy