Zmarł kardynał Sergio Sebastiani, bliski współpracownik papieży

Portal TV Republika 18-01-2024, 17:30
Artykuł
Screenshot Portal X (d. Twitter)
Portal X (d. Twitter)

W wieku 92 lat w Rzymie zmarł we wtorek włoski kardynał Sergio Sebastiani, bliski współpracownik papieży, jeden z czołowych watykańskich dostojników, emerytowany przewodniczący Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Funkcję tę z nominacji św. Jana Pawła II pełnił ponad 10 lat, do 2008 roku.

Od 1960 roku przez wiele lat pracował w watykańskiej dyplomacji pełniąc różne funkcje w kilku krajach Ameryki Łacińskiej, we Francji, na Madagaskarze i Mauritiusie oraz w Turcji.

W depeszy kondolencyjnej papież Franciszek napisał, że kard. Sebastiani stał u boku wielu jego poprzedników, a św. Paweł VI i św. Jan Paweł II powierzyli mu „ważne obowiązki w watykańskiej dyplomacji”.

Przypomina się, że włoski purpurat był też przez trzy lata sekretarzem generalnym Centralnego Komitetu Obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 za pontyfikatu polskiego papieża.

Watykan podał, że po śmierci sędziwego purpurata Kolegium Kardynalskie liczy 239 członków, z których 132 nie ukończyło 80 lat, a zatem mają prawo do udziału w konklawe, zgromadzeniu kardynałów dokonującym wyboru papieża.

Źródło: PAP, polskieradio24.pl,portal X

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy