Zmarł Edward Mosberg. Bezkompromisowy obrońca prawdy historycznej

Tomasz Domański 22-09-2022, 09:25
Artykuł
Edward Mosberg / Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

W wieku 96 lat zmarł Edward Mosberg, polski Żyd ocalony z Holokaustu, zaangażowany w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu. Informację o śmierci Mosberga przekazał w mediach społecznościowych Konsul Generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku. Mieszkał w New Jersey.

W czerwcu 2019 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów".

Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

Edward Mosberg wielokrotnie uczestniczył w Marszach Żywych w Auschwitz. Zasłynął także obroną Pomnika Katyńskiego w New Jersey, który miał zostać umieszczony w mniej eksponowanym miejscu.

Pisaliśmy wcześniej: Ocalały z Holokaustu: Straciłem całą rodzinę, wszyscy byli obywatelami Polski, wszyscy zostali zamordowani przez Niemców

Bezkompromisowy obrońca prawdy historycznej został uhonorowany przez redakcję Niezależnej Gazety Polskiej Nowe Państwo. We fragmencie numeru z 07/02/2020 mieliśmy okazję przeczytać:

"Święty Grzegorz I Wielki, patron nagrody przyznawanej przez redakcję „Nowego Państwa”, powtarzał: „Nikt na świecie nie żyje wyłącznie dla siebie. Jesteśmy tu także dla innych”. Te słowa być może jak żadne inne charakteryzują cel i publiczną działalność Edwarda Mosberga. Ocalały z Holocaustu Żyd odważnie i bezkompromisowo od lat staje w obronie prawdy i coraz częstszych prób fałszowania historii. Edward Mosberg protestuje, kiedy pojawiają się próby zacierania odpowiedzialności za potworne zbrodnie II wojny światowej.

Broni Polski przed fałszywymi oskarżeniami o antysemityzm i współudział w Holokauście. Buduje mosty pomiędzy Polakami i Żydami, przypominając o naszych wspólnych wielowiekowych doświadczeniach. Wyciąga z mroków historii tych Polaków, którzy z narażeniem życia pomagali w czasie wojny swoim żydowskim współbraciom, a nie zostali nigdy w żaden sposób docenieni. Edward Mosberg, pomimo osobistych dramatycznych przeżyć w trakcie II wojny światowej, każdego dnia wraca do tych historii, po to, by szczególnie młodym ludziom dać świadectwo prawdy, aby nie zapomnieli oni o tym, co się stało, i aby nigdy więcej do tego nie doszło".Źródło: PAP/www.panstwo.net

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy