Zmarł Antoni Gucwiński, wieloletni dyrektor Zoo we Wrocławiu

Artykuł
Antoni Gucwiński miał 89 lat
Fot. domena publiczna

Nie żyje Antoni Gucwiński, dyrektor Zoo Wrocław w latach 1966-2006. Miał 89 lat. Antoni Gucwiński jest postacią kojarzoną przez wielu Polaków ze szklanego ekranu, to twórca programu „Z kamerą wśród zwierząt” który prowadził wraz ze swoją żoną, Hanną Gucwińską przez 32 lata.

Antoni Gucwiński był doktorem nauk weterynaryjnych i inżynierem zootechnikiem. Doktoryzował się z anestezjologii weterynaryjnej.

Informację o śmierci Antoniego Gucwińskiego przekazał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Przykry dzień we Wrocławiu. Zmarł Antoni Gucwiński - wieloletni legendarny dyrektor ZOO Wrocław. Przez lata program „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadził wraz z żoną uczył nas wrażliwości wobec naszych „braci mniejszych”. Będzie nam go ogromnie brakować – napisał.

Antoni Gucwiński urodził się w Porębie Małej w 1932 roku jako jedno z pięciorga dzieci. Chodził do liceum w Nowym Sączu, a do technikum hodowlanego w Nawojowej przeniósł się w wielkiej tajemnicy, bo chciał pracować ze zwierzętami. Gdy ukończył zootechnikę na krakowskiej Wyższej Szkole Rolniczej, rozpoczął pracę we wrocławskim zoo. Studiował także weterynarię na Akademii Rolniczej we Wrocławiu (dzisiejszym Uniwersytecie Przyrodniczym). Otrzymał doktorat honoris causa Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

We Wrocławiu, z którym był związany większość życia, ożenił się w 1962 r. z Hanną Gucwińską, a w 1966 roku został dyrektorem ukochanego Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.

Współtworzony przez niego przez 32 lata program „Z kamerą wśród zwierząt” miał ponad 750 odcinków.

Źródło: Facebook, wikipedia, Fakt

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy