Złota sztabka w każdym domu? KGHM ma pomysł jak trafić pod strzechy

Artykuł
zdjęcie poglądowe

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot poinformował, że spółka pracuje nad umożliwieniem sprzedaży złota indywidualnym inwestorom. Chodzi o uruchomienie produkcji małych sztabek, co wymaga odpowiedniego parku maszynowego i kanałów dystrybucji.

"Intensywnie pracujemy nad umożliwieniem Polakom inwestowania czy lokowania oszczędności w polskie złoto czy polskie srebro, produkowane przez polską firmę", stwierdził w radiowej Jedynce.

"To wymaga zbudowania odpowiedniego parku maszynowego, umożliwiającego odlewanie zunifikowanych, powtarzalnych, mniejszych form złota, oraz budowy kanałów dystrybucji do klientów indywidualnych, których dziś nie mamy, bo prowadzimy biznes globalnie i głównie na zagranicznych giełdach", wyjaśnił prezes KGHM.

"Na razie chodzi o sztabki, jeśli chodzi o monety rozważymy taką ewentualność", dodał.

Tomasz Zdzikot przypomniał, że cała produkcja metali KGHM jest sprzedawana klientom biznesowym i instytucjonalnym, a produkowane przez Kombinat sztaby złota są za duże na potrzeby indywidualnych inwestorów.

Według informacji, podawanych przez spółkę złoto o zawartości powyżej 99,95 proc. jest odzyskiwane ze szlamu złotonośnego, powstającego w procesie elektrorafinacji srebra i odlewane w sztaby o masie od 0,5 do 12 kg. Zgodnie z podanymi wynikami, w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 r. KGHM wyprodukował niemal 2 tony złota.

 

Źródło: PAP/PR1

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy