Zjednoczona Prawica nadal zjednoczona? Co dalej z wyborem prezesa NBP?

Tomasz Domański 11-05-2022, 21:07
Artykuł
Telewizja Republika

W środę wieczorem w Warszawie zebrał się Klub Parlamentarny PiS, podczas którego lider partii Jarosław Kaczyński miał mobilizować parlamentarzystów oraz przedstawić plany ugrupowania. Wcześniej obradowało kierownictwo ugrupowania. Jednym z gości posiedzenia klubu był szef NBP Adam Glapiński, którego kandydatura na drugą kadencję ma być głosowana w Sejmie w czwartek.

"Rozmawialiśmy o kwestiach wewnątrzorganizacyjnych partii, a także omawialiśmy sytuację ekonomiczną, wskaźniki makroekonomiczne i to wszystko, co jest związane z polityką Narodowego Banku Polskiego" - powiedziała po zakończeniu posiedzenia rzecznik PiS Anita Czerwińska.

Pytana, czy Adam Glapiński może liczyć na pełne poparcie klubu PiS, Czerwińska powiedziała, że jest przekonana, że tak. "Uważam, że jest bardzo dobrym kandydatem i myślę, że nikt - z naszego klubu, zarówno członków PiS jak i koalicjantów - nie ma co do tego wątpliwości i zostanie wybrany".

Czerwińska zapewniła też, że relacje z Solidarną Polską "nie uległy zmianie".

Obecnie spór na linii PiS – Solidarna Polska dotyczy zmian dotyczących Sądu Najwyższego. W Sejmie trwają prace nad dwoma projektami dotyczącymi zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Uwagi do projektu ma jednak Solidarna Polska. Podczas środowych obrad sejmowa komisja sprawiedliwości nie poparła pakietu poprawek zgłoszonych przez Solidarną Polskę. W poprawkach chodziło m.in. o wykreślenie "testu niezawisłości sędziego".

Z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki dodał, że na wcześniejszym prezydium Komitetu Politycznego PiS "zostały rekomendowane pewne decyzje dotyczące partii, funkcjonowania partii, które w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione komitetowi politycznemu".

.
Na pytanie, kiedy Sejm zajmie się projektem dot. Izby Dyscyplinarnej, Terlecki odpowiedział: "Jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłym tygodniu będzie nie tyle dodatkowe posiedzenie Sejmu, tylko (obecnie trwające przyp. red.) posiedzenie zostanie przerwane i dokończone za tydzień".Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy