Ziobro wprost: Ujawnienie nazwisk i adresów policjantów jest przestępstwem

Artykuł
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
ms.gov.pl

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro jednoznacznie wskazuje, że upublicznienie nazwisk i adresów policjantów jest przestępstwem. Polityk polecił stołecznej Prokuraturze Okręgowej wszcząć w tej sprawie postępowanie.

– Zagwarantowanie policjantom bezpieczeństwa, zwłaszcza tym, którzy walczą z najgroźniejszymi, najbardziej niebezpiecznymi przestępcami, jest sprawą kluczową. Narażając własne życie na służbie, funkcjonariusze mają prawo żyć bez obaw, gdy wracają do swoich domów i bliskich. Im i ich rodzinom należy się poczucie bezpieczeństwa, zapewniane zwłaszcza ze strony Państwa, któremu służą. Dlatego tak bulwersujące jest to, że ich bezpieczeństwo narażają polscy parlamentarzyści – napisał Ziobro w oświadczeniu dostępnym m,in. na Twitterze.

 

Szef resortu sprawiedliwości wskazał, że tak prywatne dane policjantów objęte są tajemnicą, aby chronić funkcjonariuszy „przed zemstą świata przestępczego”.

 

– Ujawnienie ich tożsamości jest nie tylko czynem nieetycznym i niemoralnym, lecz przede wszystkim sprowadza na funkcjonariuszy bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Stwarza też poważne zagrożenie dla ich najbliższych. Dlatego ujawnienie nazwisk i adresów policjantów to przestępstwo – podkreślił minister.

 

Sprawa ma związek ze środowymi protestami związanymi z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych. Manifestacje odbyły się m.in. przed Sejmem i gmachem telewizji publicznej. Funkcjonariusze policji użyli pałek teleskopowych i gazu pieprzowego. W mediach społecznościowych pojawiły się później fotografie policjantów uczestniczących w tych działaniach, a także wezwania dotyczące identyfikacji i publikacji wizerunków tych funkcjonariuszy. Dane jednego z policjantów publicznie ujawniła posłanka Lewicy, Joanna Scheuring – Wielgus.

 

Źródło: Twitter/@ZiobroPL

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy