Ziobro: struktura sądów będzie dużo prostsza dla obywatela

Artykuł
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Fot. PAP/Rafał Guz

Sama struktura sądów będzie dużo prostsza dla przeciętnego obywatela - mówił o reformie sądownictwa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślił także, że dzięki zmniejszenie funkcji biurokratycznych więcej sędziów zostanie przeniesiona na pierwszą linię orzeczniczą.

W poniedziałek podczas konferencji w resorcie sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił o reformie sądownictwa polegającej m.in. na radykalnym zmniejszeniu liczby funkcji biurokratycznych w sądach. "Ponad 2100 sędziów zostanie przeniesionych niejako bezpośrednio na pierwszą linię orzeczniczą" - mówił. To w sposób istotny przyspieszy bieg postępowań - podkreślał. Ci sędziowie całą mocą, całym czasem swojej pracy będą zaangażowani w proces orzekania - dodał.

Do takich ważnych elementów tej formy należy i to, że sama struktura sądów będzie dużo prostsza dla przeciętnego obywatela - mówił Ziobro. Nie będzie musiał się głowić, do jakiego sądu pierwszej instancji kierować sprawę, czy do sądu rejonowego, czy do okręgowego, bo zawsze to będzie sąd okręgowy jako ten pierwszej instancji - podkreślał.

Jak dodał, struktura sądów i sposób organizacji sądów zmierza do tego, aby wykorzystać zdobycze techniki, na ile to jest możliwe, aby wiele spraw każdy obywatel - jeżeli ma dostęp w smartfonie do odpowiedniej aplikacji - mógł załatwiać bezpośrednio z domu.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy