Ziobro ostro o hipokryzji Tuska. „Kazali strzelać do górników!” [wideo]

portal tvrepubika.pl 27-03-2023, 15:00
Artykuł
twitter.com/@SolidarnaPL

"Będziemy bronić górnictwa jako strategicznej gałęzi polskiego przemysłu", taka deklaracja padła dziś w Jastrzębiu-Zdroju z ust lidera Solidarnej Polski, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Podkreślił, że energetyka węglowa zapewnia najtańszą energię, potrzebą polskiej gospodarce i obywatelom. Wspomniał również o działaniach Donalda Tuska, który teraz, na kilka miesięcy przed wyborami, stara się "wybielić"...

„Ostatni kryzys dowiódł, że likwidacja kopalni, likwidacja energetyki węglowej jest niezwykle kosztowna dla polskiego państwa, ale też dla rachunków, które Polacy dostają do swoich domów”, mówił polityk przed złożeniem kwiatów przy Pomniku Porozumienia Jastrzębskiego nieopodal kopalni Zofiówka.

Zbigniew Ziobro i inni politycy Solidarnej Polski kontynuują rozpoczęty w niedzielę cykl spotkań z mieszkańcami woj. śląskiego. Chcą – jak mówią – "sprostować kłamstwa" na temat węgla i górnictwa, jakie ich zdaniem padły z ust lidera PO Donalda Tuska podczas jego niedawnego 10-dniowego objazdu regionu.

„Tusk nie będzie robił w ciula Ślązaków; my wszystkie te kłamstwa odkręcimy, będziemy prostowali, ripostowali”, mówił dziś wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, podkreślając, iż Solidarna Polska jest środowiskiem broniącym nie ideologicznej, ale racjonalnej energetyki, ochrony środowiska i polityki energetycznej.

„Konsekwentnie bronimy polskiego węgla, bronimy polskich kopalni, bronimy najtańszego prądu i najtańszej energii dla Polaków. Kryzys za naszą wschodnią granicą udowodnił, że suwerenność, bezpieczeństwo energetyczne oraz tani prąd to jest właśnie węgiel”, ocenił Zbigniew Ziobro.

Podkreślił, że węgiel – obok gazu i atomu – jest jednym z trzech stabilnych źródeł energii. „Polska węglem stoi, mamy ogromne bogactwo węgla - i dlatego tego węgla będziemy bronić; będziemy bronić górnictwa jako strategicznej gałęzi polskiego przemysłu i będziemy też bronić energetyki węglowej”, zadeklarował lider SP. 

Ziobro zarzucił Donaldowi Tuskowi „hipokryzję i zakłamanie”. Przypomniał o strzałach z policyjnej broni gładkolufowej, które padły w kierunku protestujących górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej w 2015 roku.

„Donald Tusk i jego ekipa rządowa jeszcze nie tak dawno kazali strzelać do górników, właśnie w Jastrzębiu. A dzisiaj ten sam Donald Tusk przebiera się niczym wilk w owczą skórę i udaje, że jest przyjacielem górników, polskiego górnictwa i energetyki węglowej", powiedział Ziobro. 

Podkreślił, że kopalnie i kooperujące z nimi firmy dają setki tysięcy miejsc pracy i mają istotny udział w polskim PKB. Jak mówił, w 2021 r. Solidarna Polska sprzeciwiła się rządowym planom likwidacji części energetyki węglowej. 

„Bieg wydarzeń pokazał, że mieliśmy rację. Mam nadzieję, że wszyscy wyciągniemy wnioski z tego, co stało się za naszą wschodnią granicą, i że będziemy mogli być nie tylko bezpieczniejsi jeśli chodzi o energetykę, ale też silniejsi jeśli chodzi o polską gospodarkę. Bo tania energia to jest konkurencyjna polska gospodarka”, podsumował minister sprawiedliwości. 

Wiceminister Michał Woś ocenił, że Polska powinna „twardo negocjować” na forum unijnym obronę polskiego węgla i górnictwa, zaś węgiel – nie tylko, jak obecnie koksowy, ale także energetyczny – powinien być uznany za surowiec strategiczny dla Unii Europejskiej. 

Po złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka, Zbigniew Ziobro pojechał do pobliskiej kopalni Borynia – to druga z trzech części kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Bzie. Minister sprawiedliwości ma zjechać na dół, by – jak zapowiedział wiceminister Woś – m.in. odwiedzić przodek wyrobiska i zobaczyć, w jak ciężkich warunkach pracują górnicy. W poniedziałek Ziobro odwiedzi także Tychy, Jaworzno i Katowice.

Źródło: PAP, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy