Zimny prysznic dla Tuska. Blisko 70 proc. Polaków nie chce euro!

Portal TV Republika, wch 02-04-2024, 16:30
Artykuł
canva.com

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu w Polsce waluty euro. Niechętni wobec przyjęcia wspólnej europejskiej waluty są nie tylko wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, ale także ugrupowań wchodzących w skład koalicji Tuska.

Takie wnioski płyną z najnowszego sondażu United Surveys na zlecenie portalu Wirtualna Polska. Pracownia zadała Polakom następujące pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem rząd powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro zamiast polskiego złotego?".

Okazuje się, że aż 66,8 proc. ankietowanych jest przeciwko zmianie waluty, z czego 49,9 proc. z nich wskazało odpowiedź "zdecydowanie nie". "Raczej nie" odpowiedziało 17,4 proc. respondentów.

Za przyjęciem europejskiej waluty opowiedziało się w badaniu 27,3. proc. jego uczestników, z czego 14,3 proc. "zdecydowanie", a 13 proc. "raczej tak".

Niespełna 6 proc. pytanych nie ma w tej sprawie sprecyzowanego zdania.

Z badania wynika, że znaczące grupy przeciwników euro w Polsce znajdziemy zarówno wśród elektoratów partii opozycyjnych, a więc Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji, jak i formacji wchodzących w skład rządu: Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy.

"Spośród zwolenników rządu jedynie 37 proc. badanych popiera zamianę złotego na euro. To 17 proc. odpowiadających zdecydowanie tak i 20 proc. odpowiadających raczej tak" – podaje Wirtualna Polska.

Sprzeciw wobec zastąpienia polskiej złotówki wspólną europejską walutą wyraziło 52 proc. sympatyków obecnej ekipy rządzącej, z czego odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 35 proc. respondentów, a 12 proc. – "raczej nie".

Jeszcze bardziej jednoznaczny przekaz płynie od wyborców opozycji. Spośród nich "zdecydowanie tak" odpowiedział zaledwie 1 proc. respondentów. "Aż 95 proc. sympatyków opozycji opowiedziało się przeciwko zamianie złotego na euro. To 17 proc. wyborców opozycji, którzy odpowiedzieli raczej nie oraz 78 proc. z nich, którzy odpowiedzieli zdecydowanie nie. Jedynie 1 proc. zwolenników opozycji nie ma zdania na ten temat" – czytamy.

Źródło: Wirtualna Polska, dorzeczy.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy