Zima nie daje za wygraną... W nocy w całej Polsce będzie poniżej zera!

Artykuł
canva.com

Za sprawą niżu z centrum nad Bałtykiem, do Polski napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Z informacji przekazanych przez Centralne Biuro Prognoza IMGW, wynika, że w wielu miejscach kraju wystąpi deszcz ze śniegiem i śnieg. W nocy temperatura w całej Polsce spadnie poniżej zera.

Jak przekazał synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, zachodnia część Europy jest pod wpływem wyżu, a wschodnia niżu. Polska znajduje się na skraju niżu, a do kraju napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. 

"W całym kraju będzie pochmurno. Na południowym wschodzie intensywne opady deszczu będą przechodziły w deszcz ze śniegiem, a w górach w śnieg. Na pozostałym obszarze kraju prognozujemy opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Na Pomorzu może spaść do 5 cm śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Pomorzu Wschodnim, około 5 w centrum, do 7 stopni na południowym wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w całym kraju porywisty. Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są na południu kraju, gdzie będą dochodziły do 70 km/h. Wysoko w górach prędkość wiatru przekroczy 100-110 km/h. Na Wybrzeżu i miejscami w centrum kraju prognozowane są porywy wiatru do 65 km/h" ,poinformowało IMGW-PIB.

W nocy zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, z opadami deszczu ze śniegiem na krańcach południowo wschodnich, a na pozostałym obszarze śniegu. W całym kraju temperatura będzie ujemna – od minus 1 w rejonie Półwyspu Helskiego, około minus 4 w centrum kraju, do około minus 6 na Pomorzu i w rejonie Kotliny Kłodzkiej. W rejonach podgórskich Karpat prognozowane są spadki do minus 8 stopni. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty w całym kraju. Największe porywy z prędkościami dochodzącymi do 70 km/h spodziewane są na Pogórzu Karpackim. W samych górach wiatr będzie wiał z prędkością do 100 km/h i do 65 km/h na Wybrzeżu. W związku z opadami i niskimi temperaturami możliwe są oblodzenia dróg i chodników.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy